USA. Niemal 140 osób oskarżonych w związku z zamieszkami na Kapitolu

Blisko 140 osób zostało oskarżonych w związku ze szturmem na Kapitol 6 stycznia. Wśród oskarżonych o udział w zamieszkach znalazł się m.in. syn sędziego z Nowego Jorku, mężczyzna, którego do FBI zgłosił własny syn oraz brat byłego ochroniarza Michelle Obamy.

CNN ujawniło tożsamość niektórych osób, które po wiecu Donalda Trumpa ruszyły na Kapitol, doprowadzając do gwałtownych zamieszek, w wyniku których zginęło pięć osób. Jednym z oskarżonych w sprawie jest Scott Fairlamb, brat agenta Secret Service, który był jednym z członków ekipy ochraniającej byłą pierwszą damę Michelle Obamę. Fairlamb oskarżony jest m.in. o napaść czynną na funkcjonariusza federalnego. Mężczyzna miał w trakcie protestów uderzyć jednego z policjantów w głowę.

USA. Mężczyzna z Teksasu groził zabiciem kongresmenki. "Następnym razem przyniesiemy broń"

Wśród oskarżonych znajduje się również 34-letni Aaron Mostofsky, syn sędziego z Brooklynu. Mostofsky został aresztowany i oskarżony o kradzież mienia rządowego w czasie zamieszek na Kapitolu. Jego obrońca, Jeffrey Schwartz, podkreślił, że Mostofsky nie był uczestnikiem zamieszek i wierzy w to, że dowody przedstawione w trakcie postępowania to potwierdzą. Sąd zgodził się na wypuszczenie Mostofskiego z aresztu, ale ograniczył mu możliwość przemieszczania się tylko do Nowego Jorku oraz zakazał uczestniczenia w wiecach politycznych.

Garret Miller z Teksasu usłyszał pięć zarzutów, wśród których znalazło się również grożenie śmiercią Alexandrze Ocasio-Cortez, członkini Izby Reprezentantów znanej z liberalnych poglądów. Mężczyzna publikował wpisy w mediach społecznościowych przed i w trakcie zamieszek na Kapitolu. Pisał m.in. o tym, że być może rozpocznie się wojna domowa, oraz że "następnym razem przyniesiemy broń". Obrońca Millera, Clint Broden, podkreślił, że mężczyzna żałuje swoich czynów.

Guy Reffitt z Teksasu został zatrzymany po tym, gdy o jego uczestnictwie w zamieszkach na Kapitolu FBI poinformował jego syn, 18-letni Jackson Reffitt. Guy Reffitt został oskarżony o utrudnianie działań wymiaru sprawiedliwości oraz nielegalne wdarcie się na Kapitol. Mężczyzna jest oskarżony również o grożenie zastrzeleniem własnej rodziny, jeśli zdradzą służbom, że brał udział w zamieszkach w Waszyngtonie. Jackson Reffitt powiedział w rozmowie z CNN, że nie wierzył w groźby swojego ojca, ale wypowiadając je, przekroczył granicę.

USA. Donald Trump został oskarżony o podburzanie do rebelii

Izba Reprezentantów przekazała do Senatu artykuł impeachmentu Donalda Trumpa. Kongresmeni zarzucają Trumpowi podburzanie swoich zwolenników do ataku na Kapitol, do którego doszło 6 stycznia po zakończeniu wiecu Trumpa w Waszyngtonie. Proces Donalda Trumpa rozpocznie się w drugim tygodniu lutego. Do skazania byłego prezydenta USA potrzebna jest większość 2/3 głosów senatorów.

To pierwszy przypadek, kiedy wobec byłego prezydenta prowadzony jest impeachment. W razie skazania - Donaldowi Trumpowi mogą grozić poważne konsekwencje. Po ewentualnym uznaniu winy Trumpa Senat może zagłosować za odebraniem mu prawa do startowania w następnych wyborach oraz pełnienia jakichkolwiek funkcji publicznych w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz wideo Donald Trump żegna się z rodziną w bazie Andrews i wsiada do samolotu
Więcej o: