Czechy. Polityk wziął udział w nielegalnej imprezie. Odda swój mandat poselski

Przewodniczący czeskiej Narodowej Agencji Sportu Milan Hniliczka wziął udział w zamkniętej imprezie, zorganizowanej niezgodnie z zasadami higieny i wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami. Polityk zapowiedział, że złoży swój mandat poselski.

Były hokeista NHL podjął taką decyzję tuż po uroczystością w hotelu w Cieplicach, zorganizowaną przez przedsiębiorcę i byłego lokalnego polityka, Petera Bendę z okazji jego 50. urodzin. Na imprezie pojawili się między innymi były premier Jirzi Paroubek i były poseł, wiceprzewodniczący Rady Telewizji Czeskiej Jirzi Szlegr - informuje czeska agencja CTK.

Czechy. Przewodniczący składa mandat po wzięciu udziału w imprezie

Premier kraju i szef ugrupowania ANO Andrej Babisz opisał zachowanie uczestników imprezy jako niedopuszczalne i dodał, że Hniliczka, który jest posłem ANO i szefem państwowej agencji powinien wyciągnąć z tej sytuacji stosowne wnioski.

Sam Hniliczka przyznał, że zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa. - Po niepotrzebnym błędzie, który popełniłem, zdecydowałem się zrezygnować z mandatu poselskiego. Jeśli chodzi o stanowisko szefa agencji sportowej, poczekam, jak oceni to środowisko sportowe - oświadczył. Tuż po ujawnieniu tej sprawy, przewodniczący przekazał 50 tys. czeskich koron (ponad 8,5 tys. zł) na cel charytatywny.

Czechy. Policja rozstrzygnie kwestię nielegalnej imprezy

Sprawą zorganizowanej niezgodnie z przepisami imprezy w hotelu zajęła się policja. Jeżeli uzna, że przepisy zostały naruszone, zostanie ona skierowana do postępowania administracyjnego. Media podają, że część uczestników spotkania wróciła do domów około północy.

Poza kilkoma wyjątkami, w całych Czechach obowiązuje zakaz wychodzenia z domu po godzinie 21. Dodatkowo działalności nie mogą prowadzić restauracje, w miejscach publicznych należy nosić maseczki, a także konieczne jest zachowanie dystansu społecznego. W zgromadzeniach w zamkniętych pomieszczeniach i na powietrzu mogą brać udział maksymalnie dwie osoby.

Zobacz wideo Czy antybiotykoterapia przeszkodzi w szczepieniu? Dr Sutkowski odpowiada na pytania widzów
Więcej o: