Joe Biden zniósł zakaz pełnienia służby wojskowej dla osób transpłciowych

Joe Biden zniósł wprowadzony przez Donalda Trumpa zakaz pełnienia przez osoby transpłciowe służby w wojsku. "Tożsamość płciowa nie powinna być przeszkodą w odbyciu służby. Siła Ameryki tkwi w jej różnorodności" - przekazano w oświadczeniu Białego Domu.

W 2016 roku za sprawą decyzji Baracka Obamy osoby transpłciowe, które pełniły służbę w wojsku, nie musiały kryć się ze swoją tożsamością. W 2017 roku zmieniło się to za sprawą zarządzenia Donalda Trumpa, zgodnie z którym takie osoby nie mogły służyć w amerykańskiej armii. Rok później Trump wycofał się z całkowitego zakazu, a decyzję wobec konkretnych przypadków mógł podejmować sekretarz obrony. 

Joe Biden cofnął zakaz dot. pełnienia służby wojskowej przez transpłciowe osoby

Joe Biden w poniedziałek cofnął decyzję swojego poprzednika. "Prezydent Biden uważa, że tożsamość płciowa nie powinna być przeszkodą w służbie wojskowej, a siła Ameryki tkwi w jej różnorodności" - czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

"Pozwolenie wszystkim wykwalifikowanym Amerykanom na służbę ich krajowi jest lepsze dla wojska i państwa, ponieważ otwarta służba jest bardziej efektywna. Mówiąc wprost, to jest  właściwa decyzja, która służy narodowym interesom" - podkreślił Biały Dom

Pierwsze decyzje Bidena

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zaraz po zaprzysiężeniu podpisał 15 rozporządzeń wykonawczych, między innymi dotyczących walki z pandemią i zmianami klimatu, realizowania równości rasowej oraz odwołał niektóre decyzje Donalda Trumpa. Biden zainicjował proces powrotu Stanów Zjednoczonych do Porozumienia Paryskiego, a także cofnął zakaz podróżowania do USA z obywateli niektórych krajów islamskich. Chce również wzmocnienia programu naturalizacji osób, które zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.

Zobacz wideo Kamala Harris została zaprzysiężona na wiceprezydentkę Stanów Zjednoczonych

46. prezydent USA wprowadził też nakaz noszenia maseczek i zachowywania bezpiecznego dystansu we wszystkich budynkach federalnych i na wszystkich obszarach należących do państwa. Joe Biden zdecydował się również zakończyć, wprowadzony przez Donalda Trumpa stan nadzwyczajny, na podstawie którego z budżetu przekazywano środki na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Więcej o: