Rosja. Protesty w Moskwie. Śledczy wszczęli sprawy karne w sprawie ataku na policję

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej w Moskwie przekazał informację o wszczęciu czterech spraw karnych związanych z domniemanym użyciem przemocy wobec funkcjonariuszy policji podczas demonstracji z 23 stycznia - informuje Radio Wolna Europa. Wcześniej wszczęto już trzy analogiczne sprawy karne.

Siarczysty mróz nie zniechęca Rosjan do wychodzenia na ulicę w obronie Aleksieja Nawalnego. W kilkudziesięciu miastach mieszkańcy z rosyjskimi flagami głośno skandują hasła przeciwko władzy. Policja interweniuje i aresztuje wielu demonstrantów. Protesty mają się odbywać w ponad 60 miastach. Od kilku dni rosyjskie organy ścigania prowadzą działania prewencyjne. Zatrzymano najbliższych współpracowników Aleksieja Nawalnego, a kilkudziesięciu innym wręczono pisemne ostrzeżenia.

Władimir Putin, prezydent Rosji.Materiał Nawalnego o posiadłości w Gelendżyku. Stanowcza reakcja Kremla

Rosja. Sprawy karne dotyczące ataków na przedstawicieli służb

Rosyjscy śledczy oznajmili, że w sobotę "agresywnie nastawieni obywatele uczestniczący w zgromadzeniu w centrum Moskwy, odbywającym się bez zezwolenia władz" zranili dwóch funkcjonariuszy gwardii narodowej, a także jednego policjanta.

W dalszej części swojego stanowiska śledczy przekazali, że w innym miejscu Moskwy protestujący mężczyzna najechał samochodem na policjanta. Miała to być "odpowiedź na prawomocne żądania" funkcjonariusza.

Rosja. "Kontynuacja" protestów z 2019 roku

W niedzielę w Moskwie zatrzymano aktywistkę grupy Pussy Riot Marię Alochinę, która przekazała o wszczęciu sprawy karnej o potrąceniu policjanta przez samochód, w którym się znajdowała. Alochina nie posiada prawa jazdy ani samochodu.

Sprawa Nawalnego. Andrzej Duda chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji (zdjęcie ilustracyjne)Sprawa Nawalnego. Andrzej Duda chce zaostrzenia sankcji wobec Rosji

O sprawach karnych w sprawie rzekomej przemocy demonstrujących wobec funkcjonariuszy było głośno już w 2019 roku. Wówczas protesty w Moskwie zostały zorganizowane w związku z wyborami do Dumy Miejskiej.

Zobacz wideo Brutalne starcia policji w Moskwie z protestującymi domagającymi się uwolnienia Aleksieja Nawalnego
Więcej o: