Skandal w Hiszpanii i Austrii. Ważne osobistości zaszczepiły się poza kolejnością

Hiszpania i Austria to kolejne kraje, w których wybuchły skandale związane ze szczepieniem ważnych osobistości poza kolejnością. Zaszczepili się m.in. lokalni politycy, celebryci oraz najwyższy rangą generał.

Pod koniec grudnia w całej Europie rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19 preparatem firm Pfizer/BioNTech. Masowa akcja szczepień rozpoczyna się od podania pierwszej dawki preparatu osobom z grup największego ryzyka. Szczepienia poza kolejnością to problem, który pojawił się nie tylko w Polsce. W związku z nieprawidłowościami w programie szczepień Słowacja zatwierdziła ustawę, która wprowadza wysokie kary za przyjęcie szczepionki poza kolejnością. Do listy państw, w których wybuchły skandale związane ze szczepieniami poza kolejnością dołączyły Hiszpania i Austria.

Austria. Skandal po zaszczepieniu lokalnych polityków i celebrytów

Jak podaje "Rzeczpospolita", poza kolejnością zaszczepili się politycy i znane osobistości z powiatów Bludenz, Feldkirch i Bregencji. Jeden z nich, burmistrz Feldkirch Wolfgang Matt, przeprosił w telewizyjnym oświadczeniu za swoje zachowanie. Nie wszyscy politycy postąpili w ten sam sposób. Starosta krajowy z Salzburga, Wilfried Haslauer, stwierdził, że szczepienia polityków są uzasadnione, ponieważ jest to grupa, która w swojej pracy ma regularny kontakt z seniorami.

W mieście Urk podpalono punkt, w którym wykonywano testy na obecność koronawirusaHolandia. Starcia z policją. Spalono punkt testowania na COVID

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz powiedział, że jeśli po szczepieniach osób z domów opieki pozostały niewykorzystane dawki szczepionki przeciw koronawirusowi, to powinny one być wykorzystane do zaszczepienia osób starszych, a nie polityków i lokalnych celebrytów. W Austrii w pierwszej kolejności szczepią się pracownicy oraz mieszkańcy domów opieki, oraz seniorzy. Dopiero w drugiej kolejności szczepieni będą pracownicy służby zdrowia, a następnie pozostałe grupy społeczne.

Hiszpania. Najwyższy rangą generał podał się do dymisji

Miguel Angel Villaroya, najwyższy rangą hiszpański generał, podał się sobotę (23 stycznia) do dymisji. Wojskowy znalazł się w ogniu krytyki po tym, gdy ujawniono, że otrzymał szczepionkę przeciw COVID-19 poza kolejnością. W oświadczeniu resortu obrony o dymisji generała nie stwierdzono wyraźnie, że Villaroya został zaszczepiony z pominięciem grup priorytetowych. Podkreślono jednak, że generał "nigdy nie zamierzał korzystać z nieuzasadnionych przywilejów", podjął decyzję, które uważał za słuszne, ale które "zaszkodziły wizerunkowi sił zbrojnych".

Władimir Putin, prezydent Rosji.Materiał Nawalnego o posiadłości w Gelendżyku. Stanowcza reakcja Kremla

Agencja Reutera informuje, że Generał Miguel Angel Villaroya pełnił funkcje szefa sztabu obrony oraz był doradcą wojskowym przy premierze Hiszpanii. W czasie pierwszych miesięcy epidemii Villaroya uczestniczył regularnie w prasowych spotkaniach, na których opisywał, w jaki sposób wojskowi przyczyniają się do walki z pandemią koronawirusa.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi