Portugalia wybiera prezydenta. W czasie, gdy kraj jest światowym liderem koronawirusowych statystyk

Portugalczycy głosowali niedzielę w wyborach prezydenckich. Według sondaży największe szanse na zwycięstwo ma urzędujący obecnie de Sousa (co potwierdzają również badania exit poll opublikowane już po zakończeniu głosowania). Ale uwagę przyciągają inne dane: Portugalia przoduje w statystykach dotyczących zakażeń i zgonów związanych z koronawirusem.

Portugalia wybiera nowego prezydenta kraju - choć niekoniecznie będzie to "nowy" prezydent - sondaże sugerują, że z łatwością wygrać może Marcelo Rebelo de Sousa, który kończy właśnie swoją pierwszą kadencję na tym stanowisku. 

Portugalia. Wybory prezydenckie przy naporze fali koronawirusa 

Wybory zorganizowano pomimo gwałtownie pogarszającej się w ostatnich dniach sytuacji epidemicznej. W sobotę 23 stycznia, czyli na dzień przed wyborami, opublikowano dane o 15,5 tys. nowych zakażeń zakażeń koronawirusem - najwięcej od początku pandemii. Zmarło 274 zakażonych. Od 15 stycznia w kraju trwa lockdown, który zapowiedziano na co najmniej miesiąc. Od dziś, czyli od 24 stycznia, decyzją episkopatu zostało tam też zawieszone publiczne odprawianie mszy. 

Europa walczy z koronawirusemEuropa przedłuża restrykcje: wydłużone lockdowny, godzina policyjna

Portugalia ma nieco ponad 10 milionów mieszkańców, więc przoduje też w statystykach globalnych. Według wyliczeń Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa na 24 stycznia rano, kraj ten ma najwyższy na świecie wskaźnik dziennych zakażeń w przeliczeniu na milion mieszkańców. Widać to dobrze na poniższym wykresie (pokazuje on  średnią siedmiodniową zakażeń na milion mieszkańców). Jeszcze niedawno uwagę zwracały Czechy, jeszcze wcześniej Litwa, teraz Portugalia nie ma pod tym względem konkurencji. 

Portugalia światowym liderem koronawirusowych statystyk.Portugalia światowym liderem koronawirusowych statystyk. Our World in Data/ ourworldindata.org/źródło danych: Johns Hopkins University

By grafika była czytelna, wybraliśmy do niej tylko kilka państw, ale niechlubne pierwsze miejsce Portugalii widać także, jeśli uwzględni się wszystkie kraje. 

Nowe przypadki koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców, średnia siedmiodniowa. Portugalia przoduje (stan na 24 stycznia 2021 rano)Nowe przypadki koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców, średnia siedmiodniowa. Portugalia przoduje (stan na 24 stycznia 2021 rano) Our World in Data/ ourworldindata.org/źródło danych: Johns Hopkins University

Podobnie jest w przypadku wskaźnika zgonów związanych z COVID-19 (tu także pokazana jest średnia siedmiodniowa w przeliczeniu na milion mieszkańców). Przebieg wykresu dla tych samych wybranych państw wygląda inaczej, ale w tym momencie to Portugalia ma ten wskaźnik najwyższy. 

Nowe zgodny zakażonych koronawirusem w przeliczeniu na milion mieszkańców, średnia siedmiodniowa. Portugalia przoduje (stan na 24 stycznia 2021 rano)Nowe zgodny zakażonych koronawirusem w przeliczeniu na milion mieszkańców, średnia siedmiodniowa. Portugalia przoduje (stan na 24 stycznia 2021 rano) Our World in Data/ ourworldindata.org/źródło danych: Johns Hopkins University

Portugalskie władze podkreślają, że zrobiły wszystko, by wybory były bezpieczne. Zwiększono liczbę lokali wyborczych, a każdy, kto się w nich pojawi, ma przynieść ze sobą własny długopis, wszyscy muszą nosić maseczki i zachowywać bezpieczną odległość. Dozwolono też na wcześniejsze oddanie głosu. Wiele osób może nie być w stanie wziąć udział w głosowaniu i tak, bo setki tysięcy osób przebywają na kwarantannie. Z tego powodu, a także przez obawy przed zakażeniem, frekwencja może okazać się rekordowo niska lub bliska tego rekordu. Wskazują na to dane z godziny 16:00. 

- Jesteśmy w bardzo poważnym momencie pandemii, zrobiono wszystko, by ludzie mogli korzystać z demokratycznego prawa do głosowania - powiedział cytowany przez Agencję Reutera premier Portugalii Antonio Costa. 

Pandemia obciąża mocno portugalską służbę zdrowia, liczba osób hospitalizowanych bije rekordy, w Lizbonie karetki muszą godzinami czekać przed zapełnionymi szpitalami na wolne miejsca dla chorych.

Portugalia. Karetki czekają z pacjentami na przyjęcie przed szpitalem Santa Maria w Lizbonie. 22 stycznia 2021 r.Portugalia. Karetki czekają z pacjentami na przyjęcie przed szpitalem Santa Maria w Lizbonie. 22 stycznia 2021 r. Fot. Armando Franca / AP Photo

Wybory w Portugalii. De Sousa liderem sondaży

Jak już wspomnieliśmy, według sondaży największe szanse na wygraną w wyborach ma kończący właśnie swoją pierwszą kadencję prezydencką Marcelo Rebelo de Sousa. Ten 72-letni prawnik, nauczyciel akademicki, a kiedyś także komentator telewizyjny, cieszy się dużą popularnością. Jak podaje agencja Associated Press, poparcie dla niego niezmiennie oscyluje na poziomie 60 proc. lub wyższym. Jeśli jednak nie uda mu się zdobyć ponad 50 proc. głosów w niedzielnych wyborach, konieczna będzie ich druga tura, 14 lutego. 

Michał DworczykDworczyk: Wszystkie terminy szczepień do 31 marca zostały zarezerwowane

W tym kontekście ciekawe jest, kto może zająć drugie miejsce w tym wyścigu - choć znacznie dalej od faworyta. Sondaże dają nawet kilkanaście procent głosów dla populistycznego kandydata skrajnej prawicy, którym jest 38-letni André Ventura, lider nacjonalistycznej partii Chega. AP zaznacza, że to pierwszy tak ekstremistyczny polityk, który wszedł do głównego nurtu współczesnej portugalskiej polityki z poparciem na poziomie do niedawna nie do pomyślenia.

Stanowisko prezydenta nie wiążę się w Portugalii z uprawnieniami ustawodawczymi, niemniej ma on liczący się głos w polityce krajowej.  

Portugalia. Według sondaży exit poll wybory prezydenckie wygrał Marcelo Rebelo de Sousa

Aktualizacja. Po godz. 21 agencja AP poinformowała o wstępnych, sondażowych wynikach głosowania. Z badania exit poll przeprowadzonego przez Portugalski Uniwersytet Katolicki dla publicznej telewizji RTP Marcelo Rebelo de Sousa uzyskał między 57 a 62 proc. wszystkich głosów. Jeśli ten wynik się potwierdzi, urzędujący prezydent Portugalii będzie pełnił tę funkcję przez kolejne pięć lat.

Zobacz wideo Czy w lutym dojdzie do poluzowania obostrzeń?
Więcej o: