USA. Joe Biden zlecił badanie bezpieczeństwa wewnętrznego. FBI oceni ryzyko krajowego ekstremizmu

Prezydent USA, Joe Biden zlecił swojej administracji przeprowadzenie oceny ryzyka wystąpienia terroryzmu krajowego, po tym jak dwa tygodnie przed jego zaprzysiężeniem zwolennicy Trumpa zaatakowali Kapitol.

Analizę krajowego terroryzmu, na zlecenie prezydenta Joe Bidena, przeprowadzi biuro dyrektora wywiadu USA we współpracy z FBI i resortem bezpieczeństwa narodowego - poinformowała Agencja Reutera. Powodem przeprowadzenia badań są zamieszki na Kapitolu, które miały miejsce 6 stycznia. Na podstawie analizy ma powstać strategia przeciwdziałania atakom ekstremistów w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz wideo Joe Biden: Potrzebujemy najbardziej ulotnej rzeczy w demokracji - jedności
Chcemy analizy opartej na faktach, na podstawie której możemy kształtować politykę

- przekazała na konferencji prasowej rzeczniczka prasowa Białego Domu, Jen Psaki.

USA. Uczestnicy zamieszek na Kapitolu są zwalniani z pracy (zdjęcie ilustracyjne)Zamieszki w USA. Uczestnicy szturmu na Kapitol są zwalniani z pracy

Zamieszki w USA. Atak na Kapitol

W nocy z 6 na 7 stycznia polskiego czasu, w Stanach Zjednoczonych doszło do zamieszek na Kapitolu. Zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się na teren Kongresu USA w trakcie głosowania Senatu. Podczas zamieszek doszło do aktów wandalizmu i starć z służbami. Zginęło pięć osób a kilkadziesiąt zostało rannych. Protestujący wdarli się na teren parlamentu i zniszczyli wiele pomieszczeń Kongresu. Po zajściach na Kapitolu aresztowano 82 osoby.

- Atak na Kapitol z 6 stycznia oraz tragiczne zgony i zniszczenia, które miały miejsce, jeszcze bardziej uwydatniły to, co wiemy od dawna: wzrost krajowego brutalnego ekstremizmu jest poważnym i rosnącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego - mówiła Jen Psaki. - Administracja Bidena skonfrontuje to zagrożenie z niezbędnymi środkami i rozwiąże ten problem - zadeklarowała rzeczniczka Białego Domu.

Jednocześnie Jen Psaki podkreśliła, że podczas analizy zostaną respektowane "poszanowanie dla wolności słowa i działalności politycznej chronionej konstytucją”. Nie wiadomo, kiedy zakończy się badanie zagrożenia, ani w jaki sposób zmieni się strategia bezpieczeństwa nadzorowana przez administrację Joe Bidena.

Pożegnanie Donalda TrumpaOprawa muzyczna wylotu Trumpa. "YMCA", potem słynna piosenka Sinatry

Więcej o: