Wielka Brytania. Prawie 5 mln osób zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19

Jak informuje Sky News, niemal pięć milionów osób w Wielkiej Brytanii przyjęło już pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

W środę wykonano 363 508 szczepień. To najwyższa, jak dotąd, dobowa liczba - podaje Sky News. Do 15 lutego rząd brytyjski chce zaszczepić 15 milionów Brytyjczyków.

Wielka Brytania zmaga się z wysoką liczbą zgonów spowodowanych COVID-19. W środę poinformowano, że w ciągu doby zmarło 1820 chorych, co jest najwyższym dziennym bilansem od początku epidemii w tym kraju. Stwierdzono 38 905 nowych zakażeń koronawirusem.

- Te liczby są przerażające. Prawdą jest natomiast, że liczba nowych zakażeń w całym kraju mogła już osiągnąć szczyt i zaczęła się wypłaszczać, ale nie następuje to bardzo szybko i jest oczywiste, że musimy utrzymać nad tym ścisłą kontrolę - powiedział brytyjski premier Boris Johnson na antenie Sky News.

W Wielkiej Brytanii stwierdzono do tej pory łącznie 3 553 727 zachorowań na COVID-19. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore zmarło 94 759 chorych.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W naszym kraju dotychczas wykonano ponad 591 tys. szczepień. Do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęły informacje o 235 odczynach poszczepiennych, w tym 188 łagodnych. Objawiają się one przeważnie zaczerwienieniem oraz bólem w miejscu wkłucia.

W piątek o godz. 6:00 rusza rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70 roku życia. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski Niedzielski: Mamy deklarację, że 10 mln szczepionek dotrze w I półroczu

***

Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.

Zobacz wideo Rząd zmienia kolejność szczepień. Chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi
Więcej o: