Indie. Pożar największej fabryki szczepionek na świecie. Tu produkowany jest m.in. preparat AstraZeneca

Co najmniej pięć osób zginęło w pożarze, który w czwartek wybuchł w największej na świecie fabryce szczepionek, która znajduje się w Indiach. Przedstawiciele zakładu, w którym produkowana jest także szczepionka przeciwko COVID-19, opracowana przez firmę AstraZeneca, uspokajają, że pożar nie wpłynie na produkcję.

Fabryka Serum Institute znajduje się w mieście Pune na zachodzie Indii. To największy na świecie producent szczepionek, któremu zlecono wyprodukowanie miliarda dawek szczepionki opracowanej przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki.

Do pożaru, jak wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli fabryki, doszło na terenie budowy nowego obiektu, który powstawał w celu zwiększenia produkcji szczepionki przeciwko COVID-19 - informuje agencja Associated Press.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjne Szczepionka na COVID-19 z polskiej fabryki? Znamy już lokalizację

Zobacz wideo Dr Grażyna Cholewińska-Szymańska wyjaśnia, co ze szczepieniami w trakcie leczenia onkologicznego

Indie. Pożar w największej fabryce szczepionek na świecie. Nie żyje 5 osób

Burmistrz miasta Pune Murlidhar Mohol poinformował, że po ugaszeniu pożaru strażacy z gruzów wydobyli ciała pięciu ofiar. Są nimi, jak przekazał Mohol, najprawdopodobniej pracownicy budowlani.

Urzędnik dodał, że na razie przyczyna pożaru nie została ustalona.

Pfizer zapowiada zwiększenie dostaw szczepionek. Chodzi o dwa terminy Pfizer zapowiada zwiększenie dostaw szczepionek. Chodzi o dwa terminy

Dyrektor generalny fabryki Serum Institute, Adar Poonwalla przekazał, że jest "głęboko zasmucony" z powodu śmierci pracowników.

Przekazano, że pożar nie wpłynął na pozostałe części fabryki, gdzie produkowana jest szczepionka przeciwko COVID-19, ani na zapas wyprodukowanych już 50 mln dawek, które się tam znajdują.

Poonwalla dodał, że pożar nie wpłynie na produkcję, ponieważ firma posiada inne dostępne zakłady, gdzie może dalej produkować szczepionki przeciwko COVID-19.

Firma restrukturyzowała fabrykę, ponieważ chciała zwiększyć moce produkcyjne z 1,5 mld dawek do 2,5 mld dawek rocznie do końca 2021 roku.  

Więcej o: