Angela Merkel: Do końca lata zaoferujemy szczepionkę każdemu Niemcowi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała w czwartek, że wszyscy Niemcy będą mieli okazję zaszczepić się przeciw Covid-19 do końca lata 2021 r. Jednocześnie zapewniła, że szczepionki mogą być "względnie szybko" przystosowane do nowych odmian wirusa.

- Do końca lata zaoferujemy szczepionkę każdemu Niemcowi - oświadczyła szefowa rządu podczas konferencji prasowej. Jak dodała, do trzeciego kwartału Niemcy powinny mieć wystarczająco dużo nadmiarowych zapasów szczepionek, by móc oddać je innym państwom.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Niemcy. Szczepienie na koronawirusa

Merkel dodała, że w razie gdyby nowe szczepy koronawirusa okazały się odporne na szczepionki, preparaty mogą być relatywnie szybko zaadaptowane. Jednocześnie ostrzegła przed niebezpieczeństwem związanym z nowymi szczepami, wzywając Niemców, by poważnie podeszli do zagrożenia. - W przeciwnym wypadku trudno będzie uniknąć trzeciej fali pandemii - ostrzegła.

Kanclerz zapowiedziała, ze nie planuje wprowadzenia szczegółowych kontroli na granicach, choć nie wykluczyła powrotu restrykcji.

Nie możemy wykluczyć zamknięcia granic, ale chcemy tego uniknąć poprzez współpracę wewnątrz Unii Europejskiej

- zadeklarowała Merkel.

Wojciech AndrusiewiczRuszą badania na obecność brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce

Restrykcje na granicach z Niemcami

Wcześniej szef urzędu kanclerskiego Helge Braun powiedział, że dodatkowe restrykcje na granicach mogą okazać się konieczne, jeśli liczba zakażeń będzie się zwiększać.

- Niebezpieczeństwo polega na tym, że jeśli liczba zakażeń będzie rosnąć, (nowy) wariant może stać się prawie dominujący i nie będziemy w stanie kontrolować zakażeń - podkreślił Braun. Jak dodał, w takim scenariuszu zaostrzenie restrykcji na granicach będzie "nieuniknione".

(PAP)

osk/ akl/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Warszawa, szczepienia osób uprawnionych z grupy zero. Pani Magda zapewnia, że kolejka wydaje się duża, ale wszystko przebiegało sprawnie.Szczepiłam się z grupą zero. Bez znajomości i układów. Bez sensu

Więcej o: