Joe Biden przybył do Białego Domu i rozpoczął kadencję. Na pierwszy ogień zmiana wielu decyzji Trumpa

Joe Biden po oficjalnym zaprzysiężeniu i wygłoszeniu pierwszego przemówienia udał się do Białego Domu. Już w pierwszych godzinach swojej prezydentury zamierza podpisać w Gabinecie Owalnym 17 rozporządzeń zmieniających wcześniejsze decyzje Donalda Trumpa. Czekają go też pierwsze konferencje prasowe.

Joe Biden przed godziną 23 czasu polskiego przybył do Białego Domu - wcześniej zawisły tam już  fotografie nowej pary prezydenckiej, a budynek został przygotowany na przybycie Bidena z żoną Jill. Przed przybyciem do Białego Domu Biden odwiedził Grób Nieznanego Żołnierza, a wcześniej - wygłosił swoje pierwsze przemówienie, w którym podkreślił, że podczas swojej kadencji zamierzy walczyć z "nienawiścią, nierównościami rasowymi i społecznymi, gniewem i łamaniem prawa".

Zobacz wideo Joe Biden: Potrzebujemy najbardziej ulotnej rzeczy w demokracji - jedności

Joe Biden w Białym Domu. Przed nim pierwsze decyzje

Biden nie zamierza czekać z pierwszymi decyzjami - zaraz po wejściu do Gabinetu Owalnego po godzinie 23:15 czasu polskiego ma zamiar podpisać pierwszych 17 dekretów prezydenckich. Jak informuje CNN, ponad połowa z nich będzie dotyczyła wycofania decyzji podjętych wcześniej przez Donalda Trumpa. 

Chodzi m.in.:

  1. trzy dekrety związane z epidemią - na ich mocy ustanowiony zostanie nakaz noszenia maseczek ochronnych w budynkach rządowych (takiej konieczności nie było za prezydentury Trumpa), Ameryka ponownie dołączy do WHO (zatrzymany zostanie proces wyjścia z organizacji), a także powołany zostanie specjalny koordynator ds. pandemii
  2. dwa dekrety związane z gospodarką, które przedłużą wstrzymanie eksmisji i zawieszenie spłaty kredytów studenckich w związku z epidemią
  3. dwa dekrety środowiskowe, które będą miały na celu odwrócenie działań Trumpa (deklaracja chęci ponownego dołączenia do stron Porozumienia paryskiego oraz dekret zarządzający rewizję ponad 100 decyzji Trumpa dotyczących ochrony środowiska i wstrzymanie budowy kontrowersyjnego rurociągu Keystone XL)
  4. dwa dekrety dotyczące równości - na ich mocy zostanie ustanowiony zakaz dyskryminacji w pracy ze względu na orientację seksualną i identyfikacje płciową
  5. pięć dekretów dotyczących imigracji, w tym zniesienie zakazu wjazdu do kraju z części państw muzułmańskich i zakończenie budowy muru na granicy z Meksykiem

Oprócz tego do rana czasu polskiego Joe Biden będzie także uczestniczył w wirtualnej ceremonii (podczas której po raz kolejny złoży przysięgę), weźmie też udział w pierwszej konferencji prasowej prowadzonej przez sekretarza prasowego Białego Domu i wygłosi przemowę wraz z Kamalą Harris.

W Gabinecie Owalnym na Bidena ma czekać krótki list pozostawiony tam przez jego poprzednika - podaje CNN. Jego treści nie ujawniono.

Więcej o: