Kamala Harris nową wiceprezydentką USA

Kamala Harris została zaprzysiężona na wiceprezydentkę Stanów Zjednoczonych przed sędzię Sądu Najwyższego Sonią Sotomayor.

- Przysięgam stać na straży i bronić Konstytucji Stanów Zjednoczonych przed wszystkimi wrogami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przysięgam, iż będę temu wierna i oddana. Podejmuje ten obowiązek w sposób dobrowolny, bez zastrzeżeń natury moralnej, bez zamiaru uchylania się od niego. Przysięgam sumiennie i należycie wykonywać obowiązki urzędu, który niniejszy obejmuję. Tak mi dopomóż Bóg - składała przysięgę Kamala Harris.

Kamala Harris jest pierwszą kobietą, pierwszą czarnoskórą i pierwszą Amerykanką pochodzenia azjatyckiego na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

Joe Biden zaprzysiężony

Uroczystości inauguracji nowego prezydenta rozpoczęły się od udziału Joe Bidena we mszy świętej. W południe czasu lokalnego 78-letni polityk złożył przysięgę na wierność Konstytucji i został 46. przywódcą USA. Odchodzącą administrację na uroczystościach reprezentuje wiceprezydent Mike Pence.

Złożenie przysięgi na wierność Konstytucji to najważniejszy punkt inauguracji 46. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Tym razem jednak, z powodu pandemii koronawirusa, ceremonia odbywa się bez udziału setek tysięcy Amerykanów. Zamiast tego na placu przed Kongresem ustawiono 200 tysięcy amerykańskich flag. Na miejscu są jednak byli prezydenci Barack Obama, George Bush i Bill Clinton, kongresmani z obu partii politycznych oraz dyplomaci.

Po zaprzysiężeniu nowy prezydent podpisze w Kongresie dokumenty inauguracyjne i weźmie udział w przeglądzie wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Następnie wraz z wiceprezydentką Kamalą Harris uda się na cmentarz Arlington, gdzie złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie pary prezydencka i wiceprezydencka przejadą do Białego Domu. Joe Biden podpisze tam pierwsze rozporządzenia i wręczy nominacje. Tradycyjna parada inauguracyjna odbędzie się wirtualnie. Wieczorem nowy prezydent USA Joe Biden i pierwsza w historii wiceprezydentka Kamala Harris pojawią się na koncercie inauguracyjnym z udziałem takich artystów, jak Bruce Springsteen, Bon Jovi, Foo Fighters czy Justin Timberlake.

Zobacz wideo Donald Trump żegna się z rodziną w bazie Andrews i wsiada do samolotu
Więcej o: