Donald Trump do samego końca nie odda nuklearnej walizki. Joe Biden dostanie drugą

Po raz pierwszy w historii ustępująca głowa państwa nie przekaże nowemu prezydentowi USA walizki służącej do kontrolowania arsenału nuklearnego. Powinno to nastąpić w chwili zaprzysiężenia Joe Bidena, ale wtedy Donald Trump będzie przebywał w swojej posiadłości na Florydzie.

Chodzi o czarną, ważącą ok. 45 funtów (ponad 20 kg) walizkę. Amerykańskie media opisują, że oficjalnie nazywana jest "ratunkową teczką" prezydenta, ale potocznie i w mediach mówi się na nią "football". Czemu tak? Jeden z pierwszych planów wojny nuklearnej nosił nazwę "dropkick". "Był to termin zaczerpnięty z futbolu amerykańskiego, dlatego - jak ujawnił były sekretarz obrony Robert S. McNamara - nazwą 'football' (czyli 'piłka nożna') zaczęto określać także samą walizkę" - pisze "Gazeta Wyborcza" w magazynie "Ale Historia".

Pod czarną skórą ma się znajdować solidna aluminiowa rama. W środku znajdują się m.in. karty z kodami nuklearnymi.

Trump nie przekaże Bidenowi nuklearnej walizki

Starszy model walizki zawierającej wszystko, co potrzebne prezydentowi do uruchomienia arsenału jądrowegoTrump do końca będzie miał kontrolę nad arsenałem jądrowym USA

Walizkę trzyma znajdujący się blisko prezydenta pomocnik wojskowy. Dotychczas w chwili inauguracji nowego prezydenta, ustąpująca głowa państwa przekazywała ją swojemu następcy. Tym razem jednak Donald Trump nie wybiera się na uroczystość w Waszyngtonie. W chwili zaprzysiężenia będzie razem z Melanią Trump w swojej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie.

Zaprzysiężenie Bidena rozpocznie się w południe (godzina 18 czasu polskiego). Oznacza to, że Trump - jak podaje NBC News - będzie dysponował walizką do godziny 11:59:59. Następnie Bidenowi zostanie przekazana inna walizka, natomiast tę, która była przy Trumpie, pomocnik wojskowy zabierze do stolicy USA. Walizek jest kilka - tak, aby prezydent w razie konieczności mógł z nich korzystać w różnych miejscach. 

Zaprzysiężenie Joe Bidena na 46. prezydenta USA

Joe Biden w środę oficjalnie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ceremonia zaprzysiężenia 46. przywódcy USA odbędzie się w południe czasu lokalnego na stopniach Kapitolu. Stanowisko wiceprezydenta obejmie pierwsza w historii kobieta - Kamala Harris.

O 8:00 rano czasu lokalnego prezydent Donald Trump wraz z żoną Melanią opuszczą Biały Dom i udadzą się do bazy sił powietrznych Andrews, skąd odlecą na Florydę. W ceremonii pożegnania nie wezmą udziału republikańscy przywódcy Kongresu Mitch McConnell i Kevin McCarthy. Obaj politycy będą towarzyszyć Joe Bidenowi w porannej mszy świętej, a potem wezmą udział w jego zaprzysiężeniu. W ceremonii będzie też uczestniczyć wiceprezydent Mike Pence, który również nie będzie obecny na pożegnaniu Donalda Trumpa.

Zobacz wideo LeDuff do Polaków: "Nie róbcie u siebie tego, co widzieliście u nas na Kapitolu"

Po złożeniu (o 18:00 czasu polskiego) przez Joe Bidena przysięgi na wierność Konstytucji na stopniach Kapitolu nowy prezydent wygłosi przemówienie do Amerykanów. Następnie wraz z wiceprezydentką Kamalą Harris weźmie udział w uroczystej odprawie wszystkich rodzajów wojsk, po czym uda się na cmentarz Arlington, aby złożyć wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie pary prezydencka i wiceprezydencka przejadą do Białego Domu. Joe Biden podpisze tam pierwsze rozporządzenia i wręczy nominacje. Po okolicznościowym koncercie pary pojawią się na południowym balkonie Białego Domu. 

Zaprzysiężenie Joe Bidena. O której godzinie? Gdzie oglądać?Zaprzysiężenie Joe Bidena. O której godzinie? Gdzie oglądać?