Zaprzysiężenie Joe Bidena. O której godzinie? Gdzie oglądać?

W środę 20 stycznia odbędzie się zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak będzie przebiegała uroczystość? Jaki jest jej harmonogram i gdzie będzie można ją obejrzeć? Wszystkie informacje znajdują się poniżej.

Joe Biden zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA 20 stycznia. Będzie tym samym 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych i zastąpi na tym stanowisku Donalda Trumpa. Listopadowy wybór Demokraty na urząd w grudniu 2020 roku został potwierdzony przez Kolegium Elektorów, zaś 7 stycznia przez Kongres.

Donald TrumpZaprzysiężenie prezydenta USA bez Trumpa. "Dla Bidena to lepiej"

Zaprzysiężenie Joe Bidena. O której godzinie się rozpocznie?

Uroczyste zaprzysiężenie Joe Bidena przez prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Johna Robertsa rozpocznie się w południe czasu miejscowego (godz. 18 w Polsce). Chwilę wcześniej dojdzie do zaprzysiężenia Kamali Harris, która zostanie wiceprezydentką USA.

Jeszcze wcześniej, bo przed godziną 15 czasu polskiego, Biden, Harris i ich małżonkowie wezmą udział w nabożeństwie w katedrze św. Mateusza Apostoła. Już po zaprzysiężeniu, Biden podpisze rozkazy wykonawcze, zaś o godzinie 20:48 Biden i Harris wygłoszą uwagi podczas inauguracyjnego programu "Celebrating America".

Od godziny 17 czasu polskiego na antenie TVN24 będzie można oglądać program specjalny, transmitowany z Warszawy i Waszyngtonu. Godzinę wcześniej rozpocznie się z kolei emisja przygotowań do zaprzysiężenia. Na portalu tvn24.pl można ponadto oglądać m.in. film dokumentalny "Prezydent Biden" czy rozmowę z Charliem LeDuffem, amerykańskim dziennikarzem.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Wydarzenia towarzyszące

Ceremonia zaprzysiężenia Joe Bidena na prezydenta USA będzie wyglądała zupełnie inaczej niż poprzednie uroczystości tego typu. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną i z obawy przed kolejnymi zamieszkami, dojdzie do niej bez udziału publiczności. Na miejscu mają się pojawić jedynie honorowi goście.

Trump z bazy wojskowej poleci na Florydę. Zanim rozpocznie się inauguracja Bidena i Harris (zdjęcie ilustracyjne)Trump poleci na Florydę z samego rana. Pożegnanie bez Pence'a

Podczas uroczystości zaprzysiężenia będziemy świadkami kilku wydarzeń pobocznych. Tuż przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta hymn Stanów Zjednoczonych zaśpiewa Lady Gaga, upamiętniony zostanie także Martin Luther King i ofiary pandemii koronawirusa. 

Zobacz wideo Jak prezydentura Bidena wpłynie na relacje Polska-Stany Zjednoczone?
Więcej o: