USA. Donald Trump ułaskawił 73 osoby. Wśród nich Steve Bannon

W ostatnim dniu prezydentury Donald Trump postanowił ułaskawić 73 osoby. Dekret ustępującego prezydenta USA dotyczy też m.in. jego byłego doradcy, Steve'a Bannona.

Tuż przed ustąpieniem ze stanowiska prezydenta USA Donald Trump podjął decyzję o ułaskawieniu 73 osób i złagodzeniu wyroków kolejnych 70 osób - podało biuro prasowe Białego Domu. Listę osób, które skorzystały z prawa łaski, można znaleźć TUTAJ

Doradca Trumpa, milion dolarów i mur między USA a Meksykiem

Jedną z osób ułaskawionych przez Donalda Trumpa jest jego były doradca, Steve Bannon, który w sierpniu 2020 roku został aresztowany - przypomina CNN. Nowojorscy prokuratorzy federalni postawili Bannonowi zarzut defraudacji części pieniędzy zebranych podczas zbiórki na rzecz budowy muru na granicy USA z Meksykiem. Bannon miał przywłaszczyć sobie milion spośród zebranych 25 milionów dolarów. Mimo to Biały Dom przedstawia go w pozytywnym świetle.

"Prokuratorzy ścigali pana Bannona w związku z zarzutami dotyczącymi oszustwa wynikającymi z jego zaangażowania w projekt polityczny. Pan Bannon był ważnym przywódcą ruchu konserwatywnego i jest znany ze swojej przenikliwości politycznej" - czytamy w komunikacie Białego Domu. 

Zobacz wideo LeDuff do Polaków: "Nie róbcie u siebie tego, co widzieliście u nas na Kapitolu"

CNN pisze, że relacje między Trumpem a jego doradcą były do niedawna chłodne. Prezydent USA miał się obrazić na niego w 2018 roku, po tym, jak ten został zacytowany w książce "Fire and Fury: Inside the Trump White House" autorstwa Michaela Wolffa, w której krytykował dzieci głowy państwa (powiedział m.in., że Ivanka Trump, córka prezydenta USA, jest "głupia jak cegła"). Słowa Bannona skłoniły Trumpa do wydania długiego oświadczenia, w którym stwierdził, że doradca "postradał zmysły". Sytuacja zmieniła się w ostatnich miesiącach, gdy Bannon zaczął oferować Trumpowi rady przed wyborami i propagował fałszywe teorie o przegranej Trumpa po listopadowych wyborach prezydenckich. 

Więcej o: