Niemcy. Skargi ekologów doprowadziły do zawieszenia zgody na dalszą budowę Nord Stream 2
Jak informuje agencja Reutera, decyzję niemieckiego urzędu zaskarżyły dwie organizacje ekologiczne: Związek Ochrony Przyrody w Niemczech (Nabu) oraz Niemiecka Pomoc na rzecz Środowiska (DUH). Wniesienie skarg do BSH oznacza automatyczne wstrzymanie wykonania decyzji urzędu.
Niemcy. Zgoda na dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 została wstrzymana
Decyzja Federalnego Urzędu Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) zezwalająca na natychmiastowe wznowienie prac nad gazociągiem Nord Stream 2 na niemieckich wodach została wydana w piątek (15 stycznia). Poprzednia decyzja BSH zezwalała na wznowienie budowy gazociągu dopiero od maja bieżącego roku.
Decyzja BSH wskazywała, że firmy pracujące nad układaniem gazociągu mogą pracować wyłącznie w etapach 30-dniowych, po których musi nastąpić obowiązkowa, 14-dniowa przerwa. Prezes spółki budującej Nord Stream 2 powiedział, że - nawet gdyby decyzja BSH została utrzymana w mocy - to spółka nie byłaby w stanie natychmiast wznowić prac na Morzu Bałtyckim.
Budowa Nord Stream 2 została wstrzymana po nałożeniu sankcji przez USA
Pracę nad gazociągiem łączącym Rosję i Niemcy są ukończone w około 90 proc. Budowa gazociągu została tymczasowo wstrzymana po tym, gdy w 2019 r. USA nałożyły sankcje na firmy realizujące projekt. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwia się również Polska i państwa bałtyckie. Polski rządu uważa, że gazociąg zwiększyłby uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu oraz zwiększyłby wpływ Rosji na politykę Unii Europejskiej.
Niemieckie ministerstwo ekonomii poinformowało, że we wtorek (19 stycznia) w życie wejdą sankcje nałożone przez USA na rosyjski statek "Fortuna", który zajmuje się budową Nord Stream 2. - Przyjmujemy tę informację z żalem - powiedział rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa. Nowe sankcje zostały nałożone na podstawie ustawy CAATSA z 2017 roku - prawo zezwala na wprowadzenie sankcji wobec państw wrogich Stanom Zjednoczonym. Wcześniej sankcje na podstawie tej samej ustawy wprowadzono na Iran, Koreę Północną i Rosję.
-
Horoskop dzienny na sobotę 6 marca 2021 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]
-
Piotr Świąc nie żyje. Dziennikarz TVP zginął w wypadku. Wcześniej poprowadził "Panoramę"
-
Unijna agencja dopuściła lek na COVID-19. Działa również na brytyjską mutację
-
To miało być zwykłe otwarcie drogi. Premierowi przeszkodzili rolnicy. "Zobaczył nas i uciekł"
-
A4. Wojewoda o ofiarach tragicznego wypadku: Nie znały się, dosiadały się na trasie
- Polska pomoże Czechom w walce z pandemią. "Czekamy na pierwszych pacjentów"
- Merta do Błaszczaka: Zarządzić audyt działań Macierewicza. W Podkomisji Smoleńskiej źle się dzieje
- "Czara goryczy się przelała". W podkomisji smoleńskiej wojna, a rodziny są wściekłe na Macierewicza
- Wielkopolska. Kobieta wskoczyła do wody, by ratować psa. Pułapką okazał się lód, pomogli strażacy
- Piotr Duda o konflikcie w Zjednoczonej Prawicy: Gowin i Ziobro sami nic nie znaczą