Niemcy. Skargi ekologów doprowadziły do zawieszenia zgody na dalszą budowę Nord Stream 2

Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) w Niemczech wydał zgodę na natychmiastowe wznowienie prac nad budową gazociągu Nord Stream 2. Wykonanie decyzji zostało jednak wstrzymane do czasu rozpatrzenia skarg organizacji ekologicznych.

Jak informuje agencja Reutera, decyzję niemieckiego urzędu zaskarżyły dwie organizacje ekologiczne: Związek Ochrony Przyrody w Niemczech (Nabu) oraz Niemiecka Pomoc na rzecz Środowiska (DUH). Wniesienie skarg do BSH oznacza automatyczne wstrzymanie wykonania decyzji urzędu.

Niemcy. Zgoda na dalszą budowę gazociągu Nord Stream 2 została wstrzymana

Decyzja Federalnego Urzędu Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH) zezwalająca na natychmiastowe wznowienie prac nad gazociągiem Nord Stream 2 na niemieckich wodach została wydana w piątek (15 stycznia). Poprzednia decyzja BSH zezwalała na wznowienie budowy gazociągu dopiero od maja bieżącego roku.

Donald TrumpUSA. Trump znosi restrykcje dla podróżnych, Biden chce je utrzymać

Decyzja BSH wskazywała, że firmy pracujące nad układaniem gazociągu mogą pracować wyłącznie w etapach 30-dniowych, po których musi nastąpić obowiązkowa, 14-dniowa przerwa. Prezes spółki budującej Nord Stream 2 powiedział, że - nawet gdyby decyzja BSH została utrzymana w mocy - to spółka nie byłaby w stanie natychmiast wznowić prac na Morzu Bałtyckim.

Budowa Nord Stream 2 została wstrzymana po nałożeniu sankcji przez USA

Pracę nad gazociągiem łączącym Rosję i Niemcy są ukończone w około 90 proc. Budowa gazociągu została tymczasowo wstrzymana po tym, gdy w 2019 r. USA nałożyły sankcje na firmy realizujące projekt. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwia się również Polska i państwa bałtyckie. Polski rządu uważa, że gazociąg zwiększyłby uzależnienie Europy od rosyjskiego gazu oraz zwiększyłby wpływ Rosji na politykę Unii Europejskiej.

Szpital / zdjęcie ilustracyjneSprawa Polaka w szpitalu w Plymouth. Sąd nie zgodził się na wizytę konsula

Niemieckie ministerstwo ekonomii poinformowało, że we wtorek (19 stycznia) w życie wejdą sankcje nałożone przez USA na rosyjski statek "Fortuna", który zajmuje się budową Nord Stream 2. - Przyjmujemy tę informację z żalem - powiedział rzecznik prasowy niemieckiego ministerstwa. Nowe sankcje zostały nałożone na podstawie ustawy CAATSA z 2017 roku - prawo zezwala na wprowadzenie sankcji wobec państw wrogich Stanom Zjednoczonym. Wcześniej sankcje na podstawie tej samej ustawy wprowadzono na Iran, Koreę Północną i Rosję.

Zobacz wideo Kontrowersje wokół Nord Stream 2
Więcej o: