"Człowiek, którego Putin boi się najbardziej". Kim jest Aleksiej Nawalny?

Aleksiej Nawalny w niedzielę 17 stycznia został zatrzymany na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie. Rosyjski opozycjonista od lat bezlitośnie demaskuje przypadki korupcji i nadużyć władz. W sierpniu doszło do próby jego otrucia.

44-letni Aleksiej Nawalny jest prawnikiem i blogerem, eksponującym przypadki nieprawidłowości i korupcji w państwowych koncernach i wśród rosyjskich polityków, wskutek czego wielokrotnie miał problemy z rosyjskimi władzami. Jest jednym z najgorętszych krytyków urzędującego prezydenta Władimira Putina. Amerykańska gazeta "The Wall Street Journal" określa Nawalnego jako człowieka, którego "Putin boi się najbardziej".

Na początku lat 2000. opozycjonista zaangażował się w działalność partii Jabłoko. W 2011 r. po wyborach parlamentarnych w Rosji Nawalny został twarzą antyputinowskiej opozycji. Po jednej z demonstracji nawołującej przeciwko Putinowi trafił na 15 dni do aresztu. W czerwcu 2012 roku został członkiem rady nadzorczej Aerofłotu, gdzie miał się zajmować walką z korupcją. Rok później przestał pełnić tę funkcję, bo przy kolejnych wyborach do rady nie wysunięto jego kandydatury.

Zatrzymanie Aleksieja Nawalnego Nawalny zatrzymany po przylocie do Moskwy

Był organizatorem m.in. antyputinowskiej manifestacji w Moskwie po wyborach prezydenckich w marcu 2012 r., wkrótce potem także został aresztowany.

W 2013 roku sąd w Kirowie skazał Aleksieja Nawalnego na pięć lat więzienia za działania na szkodę państwowej spółki Kirowles. Oznaczało to wówczas, że nie mógł on wystartować w przedterminowych wyborach na mera Moskwy. Tuż po ogłoszeniu wyroku, na ulicach stolicy Rosji, a także Petersburga doszło do demonstracji popierających Nawalnego.

W październiku tego samego roku doszło jednak do zmiany decyzji sądu - kara została podtrzymana, jednak została ona zawieszona na okres pięciu lat. Dzięki temu Nawalny wystartował w wyborach i zajął drugie miejsce z poparciem na poziomie 27,24 proc., przegrywając z popieranym przez Putina Siergiejem Sobianinem (opozycjonista nie uznał tego wyniku i domagał się unieważnienia wyborów). W grudniu utracił status adwokata decyzją Izby Adwokackiej.

Kim jest Aleksiej Nawalny

W 2014 roku Nawalny został skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za zdefraudowanie 30 mln rubli (536 tys. dolarów), działając w ten sposób na szkodę firmy Yves Rocher. Taki sam wyrok usłyszał również jego brat, Oleg, jednak w jego przypadku kara oznaczała bezwzględne pozbawienia wolności.

Opozycjonista chciał kandydować w wyborach prezydenckich w 2018 r., jednak rosyjska komisja wyborcza nie pozwoliła mu na to ze względu na jego wyroki, co środowisko międzynarodowe i rosyjska opozycja odczytywały jako decyzję polityczną. Rosyjski Sąd Najwyższy odrzucił skargę Nawalnego. W konsekwencji Nawalny nawoływał do bojkotu wyborów, organizując kolejne protesty, za co także został zatrzymany.

W sierpniu ub.r. Aleksiej Nawalny został otruty środkiem z grupy nowiczoków. Trafił do szpitala w Omsku, a następnie został przewieziony do Berlina. Opozycjonista twierdzi, że został otruty przez rosyjskie służby. Rosyjski opozycjonista został zatrzymany na lotnisku po powrocie do Moskwy 17 stycznia 2021 r.

Aleksiej Nawalny wraz z żoną Julią Nawalną w Moskwie Szybka reakcja państw bałtyckich po zatrzymaniu Nawalnego oraz tweet Dudy

Nawalny jest aktywnym użytkownikiem mediów społecznościowych. Jego wpisy i materiały dotyczące korupcji w Rosji śledzą na YouTube i na Twitterze miliony osób.

Zobacz wideo Prof. Pisarska: Wyjście z UE dla nas oznacza wyjście z Zachodu (wypowiedź z listopada 2020 r.)
Więcej o: