Joe Biden cofnie niektóre "kontrowersyjne decyzje" Donalda Trumpa. W ciągu 10 dni po inauguracji

Joe Biden po oficjalnym przejęciu władzy błyskawicznie cofnie niektóre kontrowersyjne decyzje Donalda Trumpa - podaje agencja Assosiated Press. Chodzi m.in. o restrykcje dotyczące imigrantów z niektórych muzułmańskich krajów czy przepisy związane z epidemią.

AP cytuje notatkę sporządzoną przez Rona Klaina, który będzie szefem gabinetu Joe Bidena. Wynika z niej, że "w ciągu pierwszych 10 dni" nowy prezydent USA podejmie szereg decyzji związanych z różnymi obszarami polityki. Już w środę, tuż po inauguracji, Joe Biden planuje zniesienie restrykcji związanych z imigracją do USA z niektórych krajów muzułmańskich. Prezydent planuje też podjęcie działań w celu powrotu USA do porozumienia klimatycznego. 

Kolejne zmiany dotyczą obostrzeń epidemicznych. Biden chce wprowadzić obowiązek zasłaniania ust i nosa w obiektach federalnych i podczas podróży międzystanowych. Kolejna decyzja ma dotyczyć kredytów studenckich - Biden chce wydłużyć przerwę w ich spłacaniu. Jak informuje AP, prezydent planuje też ograniczyć eksmisje.

Zobacz wideo Kim jest Kamala Harris, nowa wiceprezydentka USA?

Biden planuje szybkie reformy. "Działania przyniosą ulgę milionom"

"Te działania przyniosą ulgę milionom Amerykanów, którzy zmagają się z tym kryzysem. Prezydent-elekt podejmie te działania nie tylko by odwrócić największe szkody administracji Trumpa, ale także, by prowadzić nasz kraj na przód" - napisał w notatce Klain. 

W kolejnych dniach Biden planuje także ponowne otwarcie szkół i przedsiębiorstw, a także zwiększenie liczby wykonywanych testów na koronawirusa. Kolejna zmiana zakłada wsparcie osób, które  finansowo ucierpiały w epidemii. 

Klain w zapowiedzi informuje również o zmianach w wymiarze sprawiedliwości, a także prawie imigracyjnym. Ma poprzez dyrektywę umożliwić m.in. szybsze łączenie rodzin, które zostały rodzielone na granicy amerykańsko-meksykańskiej.