USA. Wiadomo, kiedy Donald Trump opuści Biały Dom. Szykują mu uroczystość. "Orkiestra, czerwony dywan"

Prezydent USA opuści Biały Dom w środę rano, tuż przed zaprzysiężeniem Joe Bidena. Następnie poleci na Florydę - podają telewizja CNN i agencja Assosiated Press. Nieoficjalnie wiadomo, że na wyjazd Trumpa z Białego Domu jest szykowana uroczystość. - Będzie orkiestra wojskowa, salutowanie i czerwony dywan - mówią anonimowo urzędnicy.

O tym, że Donald Trump chce opuścić Biały Dom rano w środę 20 stycznia (a więc w dniu inauguracji Joe Bidena) poinformowali agencję Assosiated Press informatorzy z otoczenia prezydenta. Jak podkreślają, plan Trumpa zakłada, by "umknąć" przed Joe Bidenem i opuścić Waszyngton przed uroczystością związaną z zaprzysiężeniem jego następcy. "Chce opuścić Biały Dom jeszcze jako prezydent i wylądować w swojej rezydencji na Florydzie w środę przed południem, gdy nadal formalnie będzie pełnił swoją funkcję" - opisuje NBC News, powołując się na dwa niezależne źródła. 

Trump chce opuścić Biały Dom przed Bidenem. Szykują mu uroczystość. "Będzie orkiestra"

Zamiast Trumpa w oficjalnej uroczystości przekazania władzy w Białym Domu ma wziąć udział wiceprezydent Mike Pence. Jak podaje CNN, na wyjazd Trumpa jest szykowana uroczystość przypominająca "wyjazd z wizytą państwową". - Będzie straż, orkiestra wojskowa, czerwony dywan i salutowanie - opisuje urzędnik administracji w Białym Domu w rozmowie z telewizją.'

Wcześniej amerykańskie media spekulowały, że być może Trump opuści Biały Dom już 19 stycznia, dobę przed zaprzysiężeniem swojego następcy.

Congress Electoral CollegeWiceprezydent Mike Pence pojawi się na zaprzysiężeniu Bidena

Zobacz wideo Trump zostanie bankrutem biznesowym? "To niewykluczone"

Donald Trump nie pojawi się na inauguracji Joe Bidena

W ubiegłym tygodniu Donald Trump oświadczył, że nie pojawi się na zaprzysiężeniu Joe Bidena. Jeszcze zanim zablokowano mu konto na Twitterze, napisał, że nie zamierza brać udziału w uroczystości przekazania władzy prezydenckiej. Jednocześnie poinformował, że zamierza pokojowo przekazać władzę. "Ponieważ kongres certyfikował wyniki wyborów, nowa administracja obejmie rządy 20 stycznia. Skoncentruję się teraz na sprawnym i uporządkowanym przekazaniu władzy" - napisał. Na zaprzysiężeniu Bidena pojawi się za to wiceprezydent Mike Pence.

Donald Trump opuści Biały Dom dwa tygodnie po zamieszkach na Kapitolu i w tracie wszczętego przeciwko niemu procesowi impeachmentu. W czwartek ukazały się zdjęcia z początków przeprowadzki pary prezydenckiej z Białego Domu. Przenosiny Donalda Trumpa na Florydę (ma tam swoją luksusową rezydencję Mar-a-Lago) wywołały niechęć sąsiadów. Przez wiele lat Donald Trump miał na pieńku z władzami Palm Beach, bo często łamał przepisy, a jego głośne imprezy zakłócały spokój okolicznym mieszkańcom.

Więcej o: