USA. Żołnierze śpią na podłodze w Kapitolu. To pierwszy raz od czasów wojny secesyjnej

Podczas głosowania nad impeachmentem Donalda Trumpa sale Kapitolu były otoczone przez śpiących żołnierzy Gwardii Narodowej. Siły zbrojne szykują się do zaprzysiężenia Joe Bidena, które odbędzie się w przyszłym tygodniu i pozostają w gotowości na terenie Kapitolu.

Żołnierze Gwardii Narodowej zostali uchwyceni przez fotoreporterów, kiedy odpoczywali po służbie. Niektórzy z nich dosłownie spali na podłodze przed wytwornymi salami Kapitolu. To mogła być pierwsza taka sytuacja od blisko 150 lat. - Ostatni raz żołnierze spali na Kapitolu podczas wojny secesyjnej - powiedziała portalowi Roll Call Jane L. Campbell, prezeska i dyrektorka generalna Towarzystwa Historycznego Kapitolu Stanów Zjednoczonych.

Zobacz wideo Ostatnie dni prezydentury. Co Trump zrobi przed odejściem?

USA. Kapitol pod szczególną ochroną

Tydzień przed zaprzysiężeniem Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych Kapitol jest szczególnie chroniony. Zwiększono liczbę żołnierzy wokół tego terenu, między innymi ze względu na zamieszki, które wybuchły podczas głosowania nad zatwierdzeniem wyniku wyborów prezydenckich. Służby otrzymały także informację, że "grupy zbrojne" planują przeprowadzić kolejny szturm na Waszyngton przed zaprzysiężeniem Joe Bidena. Na 20 stycznia do Waszyngtonu zostało oddelegowanych około 15 tys. funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Ponadto teren Kapitolu patroluje Secret Service.

APTOPIX Congress Electoral CollegeUSA. O bezpieczeństwo podczas inauguracji Bidena zadba Secret Service

Żołnierze w gotowości

Jak podkreśla rzecznika prasowa Gwardii Narodowej, żołnierze widoczni na zdjęciach odpoczywają w przerwie między zmianami, ale wciąż są w gotowości do służby. - Ten obszar Kapitolu został wyznaczony jako miejsce odpoczynku dla członków Gwardii Narodowej, kiedy pełnią służbę, ale są między zmianami - powiedziała U.S. News Renee Lee, rzeczniczka Gwardii Narodowej w Waszyngtonie. Po tym, jak amerykańskie media obiegła informacja o tysiącach żołnierzy stacjonujących w Kapitolu, okoliczni mieszkańcy zorganizowali zbiórkę artykułów, które mają ułatwić im pobyt w tym miejscu i pełnienie służby.

Twitter zawiesił konto Donalda TrumpaIzba Reprezentantów zdecydowała o impeachmencie Donalda Trumpa

Więcej o: