WHO: Drugi rok pandemii koronawirusa może być trudniejszy

Co najmniej dwa zakaźne warianty koronawirusa SARS-CoV-2 mają być przyczyną tego, że drugi rok pandemii COVID-19 będzie trudniejszy. Światową Organizację Zdrowia (WHO) niepokoi zwłaszcza wzrost liczby zakażeń na półkuli północnej.
Zobacz wideo Szczepienia na COVID-19 trwają. Wśród pierwszych zaszczepionych na świecie są niektórzy politycy i starsze gwiazdy

Podczas środowej konferencji prasowej WHO podane zostały przewidywania organizacji dotyczące kolejnego roku pandemii koronawirusa. W zeszłym tygodniu na całym świecie stwierdzono około pięciu milionów nowych zakażeń COVID-19. Jest to wzrost tych danych w porównaniu z dwoma wcześniejszymi tygodniami.

WHO. W zeszłym tygodniu stwierdzono pięć mln zakażeń na świecie

- Wejście w drugi rok pandemii może być jeszcze trudniejsze, biorąc pod uwagę dynamikę transmisji. Dotyczy to szczególnie na półkuli północnej, gdzie krążą bardziej zakaźne warianty wirusa SARS-CoV-2 - powiedział dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan. Według Światowej Organizacji Zdrowia sytuacja w niektórych krajach jeszcze pogorszy się w nadchodzących dniach. Powodem mają być ferie zimowe oraz przerwy świąteczne.

Niestety WHO podaje, że liczba ofiar pandemii w 2021 roku ma być wyższa niż w zeszłym roku. Duży odsetek nowych zakażeń obserwowany jest zwłaszcza w Europie i w obu Amerykach. Alarmujące skoki dokumentuje się także w Azji czy na karaibskich wyspach: Kajmanach, Wyspach Dziewiczych, Barbadosie czy Saint Vincent.

Prof. Andrzej HorbanProf. Horban o luzowaniu obostrzeń: Jeżeli w ciągu tygodnia, dwóch nie wzrosną zakażenia

- Jeśli będziemy ostrożni, będziemy w stanie kontrolować tego wirusa. Jeśli się zrelaksujemy, to rok 2021 może być znacznie gorszy niż rok 2020 - dodała szefowa Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia Carissa Etienne. Przestrzegała też przed luzowaniem obostrzeń nawet w letnich miesiącach.

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjneSondaż: coraz więcej Polaków chce się zaszczepić

*****

Szczepionka przeciw COVID-19 pozwoli nam pokonać pandemię, wrócić do normalności i ochronić życie i zdrowie wielu osób. Poniżej zamieszczamy pakiet niezbędnych i najważniejszych informacji o szczepieniach.

Więcej o: