Dane z Izraela: Pierwsza dawka szczepionki firm Pfizer/BioNTech może ograniczać infekcje o 33-60 proc.
Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. W czwartek 14.01 gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl będzie Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.
***
Według ministerstwa zdrowia pierwsza dawka zmniejsza infekcje o 50 proc. - przekazała telewizji Keszet 12 dr Szaron Alroj-Prajs, szefowa departamentu zdrowia publicznego w resorcie. Zaznaczyła, że dane są wstępne i oparte na wynikach testów na obecność koronawirusa zarówno wśród tych, którzy otrzymali szczepionkę, jak i tych, którzy jej nie otrzymali.
Dane z Izraela. Pierwsza dawka szczepionki może ograniczać infekcje nawet o 60 proc.
Inne dane zostały przekazane przez dwie z czterech firm zapewniających usługi medyczne w Izraelu (tradycyjnie zwane kasami chorych), które zebrały informacje od około 800 tys. pacjentów. Według statystyk firmy Klalit, z której usług korzysta ponad połowa Izraelczyków, prawdopodobieństwo zakażenia spadło o 33 proc. Z kolei według innego dostawcy usług zdrowotnych, Makabi, pierwszy zastrzyk spowodował 60-procentowy spadek ryzyka zakażenia.
Nie jest jasne, skąd wynikają te rozbieżności, jednak biorąc pod uwagę, że w trzeciej fazie testów firmy Pfizer wzięło udział ok. 40 tys. osób, dane pochodzące z Izraela są prawdopodobnie najlepszym dotychczas wskazaniem skuteczności jednej dawki tej szczepionki.
Naukowcy podkreślają, że aby uzyskać maksymalną skuteczność preparatu (95 proc., jak podał Pfizer) należy otrzymać drugą dawkę i odczekać przynajmniej tydzień.
Alroj-Prajs podkreśliła również, że obecnie w Izraelu 17 proc. osób przebywających w szpitalach w ciężkim stanie przyjęła już pierwszą dawkę szczepionki.
W Izraelu zaszczepiono ponad 20 proc. ludności
Przedstawicielka ministerstwa wyraziła również zaniepokojenie bardzo wysokimi wskaźnikami infekcji w całym kraju, które wzrosły do prawie 10 tys. przypadków dziennie, dodając, że bardziej zakaźny brytyjski wariant koronawirusa rozprzestrzenił się w Izraelu i z pewnością przyczynił się do gwałtownego wzrostu liczby poważnych przypadków.
Od 19 grudnia zaszczepiono w Izraelu ponad 20 proc. ludności (2 mln z 9,3 mln mieszkańców) i jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie. Wśród osób z grup ryzyka lub powyżej 60. roku życia odsetek ten wynosi aż 73 proc., chociaż jest niższy w populacji arabskiej i społecznościach ultraortodoksyjnych. (PAP)
autorka: Joanna Baczała
***
Masz wątpliwości co do udziału w programie szczepień? Nie wiesz, jaką decyzję podjąć? W poniższych tekstach eksperci wyjaśniają, że szczepionki są w pełni bezpiecznym sposobem na powstrzymanie pandemii, a także zadbanie o zdrowie swoje oraz najbliższych.
-
Kraków. Zmarł pracownik AGH. Nekrolog godny matematyka
-
21:0. Sanepid seryjnie przegrywa w sądach. A to dopiero początek wielkiej fali pozwów
-
Julia Przyłębska pojechała służbową limuzyną po okulary. Zabrała ze sobą ochroniarza i asystentkę
-
Wiceminister zachwala amantadynę. Prof. Krzysztof Simon: Skandaliczna wypowiedź
-
Nie zdążą usunąć Trumpa przed końcem kadencji, ale w tym impeachmencie chodzi o coś innego
- Są wyniki sekcji zwłok 13-letniej Patrycji. Prokuratura: była w ciąży, przyczyną śmierci rana kłuta
- Pfizer ogranicza dostawy. Dworczyk: Każdy pacjent zaszczepiony ma gwarancję otrzymania drugiej dawki
- Puchar Świata w Zakopanem. Gdzie i kiedy oglądać skoki narciarskie? Transmisja TV, stream online
- Czy kobieta karmiąca piersią może się szczepić? Jak długo utrzymuje się odporność? Odpowiada dr Cholewińska-Szymańska
- Bunt w PO przed 20-leciem. "Musimy mieć własne idee, a nie te z pasków w TVN"