Korea Północna. Kim Dzong Un został sekretarzem generalnym Partii Pracy Korei

Kim Dzong Un został wybrany na sekretarza generalnego Partii Pracy Korei. Zdaniem eksperta świadczy to o zamiarze centralizowania systemu partyjnego Korei Północnej wokół urzędującego przywódcy.
Zobacz wideo Patriotyczne niewolnictwo w Korei Północnej

W niedzielę 10 stycznia miał miejsce kongres Partii Pracy Korei, podczas którego wyznaczono cele dyplomatyczne, wojskowe i gospodarcze na najbliższe pięć lat. Tego dnia odbyły się także wybory do Komitetu Centralnego partii, w wyniku których ustalono, że jej sekretarzem generalnym zostanie Kim Dzong Un.Koreańska Centralna Agencja Prasowa poinformowała, że kongres "w pełni zatwierdził" propozycję awansowania Kim Dzong Una na stanowisko, które określono jako "główny mózg rewolucji" oraz "centrum przywództwa i jedności". W oświadczeniu kongresowym stwierdzono także, że Kim Dzong UN "wspaniale zrealizował historyczną misję dokończenia planu odbudowy atomu w kraju" - pisze agencja AP

Kim Dzong Un z nowym tytułem. "Chce, żeby Korea Północna funkcjonowała jak monarchia"

Jak pisze agencja Reuters, wybranie Kim Dzong Una na sekretarza generalnego partii, świadczy o umocnieniu jego pozycji. Wcześniej tytuł ten nosił jego ojciec, Kim Dzong Il, a jeszcze wcześniej jego dziadek - Kim Ir Sung. Już po śmierci Kim Dzon Ila Partia Pracy Korei nadała mu tytuł "wiecznego sekretarza generalnego", a Kim Dzong Un został ogłoszony jej "pierwszym sekretarzem". Choć wprowadzone w ostatnią niedzielę zmiany w nazewnictwie mogą wydawać się kosmetyczne, mają pewne znaczenie. 

- Przejęcie Kima świadczy o jego przekonaniu, że teraz oficjalnie wstąpił w szeregi swojego ojca i dziadka. Wskazuje również na jego strategiczny zamiar scentralizowania systemu partyjnego wokół niego i wzmocnienia jego jednoosobowych rządów. [...] Korea Północna funkcjonuje obecnie jako plemię, a Kim Dzong Un chce, aby funkcjonowała jak monarchia - w rozmowie z agencją Reuters powiedział Yang Moo-jin, profesor na University of North Korean Studies w Seulu.

Więcej o: