Inauguracja kadencji Joe Bidena. Wiceprezydent Mike Pence pojawi się na zaprzysiężeniu

Wiceprezydent Mike Pence weźmie udział w zaprzysiężeniu Joe Bidena na Prezydenta USA, które odbędzie się 20 stycznia - potwierdziła agencja Reutera.

Wiceprezydent Mike Pence weźmie udział w zaprzysiężeniu na Joe Bidena na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych, które odbędzie się 20 stycznia. Natomiast Donald Trump zapowiedział, że nie pojawi się na inauguracji. Według amerykańskich mediów od środowego szturmu na Kongres stosunki pomiędzy prezydentem a wiceprezydentem USA są bardzo napięte.

Zobacz wideo Komorowski: Jeszcze parę lat temu Biden był wdzięczny Polsce

Zamieszki przed budynkiem Kapitolu Jak to się mogło stać? Kapitolu strzeże specjalna policja

Zamieszki na Kapitolu. Naciski Donalda Trumpa na Mike'a Pence'a

Donald Trump domagał się aby podczas środowej sesji parlamentu Mike Pence nie zgodził się na formalne zatwierdzenie wyniku wyborów prezydenckich. Wiceprezydent odmówił tłumacząc, że konstytucja nie daje mu takiego prawa.

Prezydent USA zaatakował wtedy wiceprezydenta na Twitterze a tłum, który wdarł się tego dnia na Kapitol wznosił okrzyki "Powiesić Mike’a Pence’a!”. Według współpracowników wiceprezydenta USA, gdy trwał szturm na Kapitol prezydent Trump nie zainteresował się losem swego zastępcy, który został ewakuowany wraz z innymi parlamentarzystami. Ponadto, pod decyzją o skierowaniu na odsiecz Kongresu oddziałów Gwardii Narodowej widnieje podpis Mike’a Pence‘a a nie Donalda Trumpa. Amerykańskie media informują, że wiceprezydent nie rozmawiał z przywódcą USA od czasu środowych zamieszek.

Ivanka Trump Ivanka ostrzegała Trump przed usunięciem z urzędu, jeśli nic nie zrobi

Joe Biden o absencji Donalda Trumpa na uroczystości zaprzysiężenia

W piątek Donald Trump poinformował, że nie pojawi się na zaprzysiężeniu Joe Bidena. Prezydent elekt wyraził z tego powodu zadowolenie dodając, że Mike Pence jest na inauguracji mile widziany.

Powiedziano mi w drodze, że [Trump] nie zamierza się pojawić. To jedna z niewielu rzeczy, co do których się zgadzamy. To dobrze, że się nie pojawi

- mówił w piątek Joe Biden na konferencji prasowej.

Ponadto, Joe Biden skomentował oświadczenie Trumpa o absencji w zdecydowany sposób. - Przekroczył moje najgorsze wyobrażenia o nim. Hańbił nasz kraj, był niegodny piastowania tego urzędu - oznajmił prezydent elekt.

Służby ratownicze zlokalizowały szczątków Boeinga 737-500, należącego do indonezyjskich linii lotniczych Sriwijaya Air Indonezja. "Otrzymaliśmy torby z rzeczami pasażerów i z częściami ciał"

Więcej o: