USA. Demokraci chcą w poniedziałek złożyć wniosek o impeachment Donalda Trumpa

W poniedziałek Demokraci złożą w Izbie Reprezentantów wniosek o impeachment prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Poinformował o tym na Twitterze kongresmen Ted Lieu.
Zobacz wideo Zwolennicy Trumpa wtargnęli do Kapitolu

Kongresmen z Partii Demokratycznej Ted Lieu przekazał, że pod nowym artykułem impeachmentu podpisało się 180 kongresmenów. Wniosek o usunięcie Donalda Trumpa z urzędu ma zostać przedłożony w poniedziałek.

Lieu brał udział w procesie impeachmentu Trumpa z grudnia 2019, który ostatecznie zakończył się fiaskiem w Senacie.

Czytaj też: Kongresmeni wzywają do zastosowania 25. poprawki i odebrania władzy Trumpowi. Co to oznacza?

Donald Tusk Tusk zakpił z Trumpa. Polityk na stałe stracił konto na Twitterze

USA. Demokraci w poniedziałek złożą wniosek o impeachment Donalda Trumpa

Impeachment to procedura obecna w prawie anglosaskim. Jest to oskarżenie wysokiego dostojnika państwowego, np. prezydenta, wiceprezydenta lub ministra, o popełnienie czynu zabronionego.

Jak działa impeachment? W USA procedurę impeachmentu może uruchomić Izba Reprezentantów. Po wniesieniu oskarżenia zwykle powołuje się specjalną komisję parlamentarną, która bada materiały dowodowe i przesłuchuje świadków. W USA o wyroku decyduje Senat, który może jedynie usunąć skazanego z urzędu. Jeżeli w wyniku śledztwa wszczętego na drodze impeachementu okaże się, że oskarżona osoba popełniła przestępstwo ścigane powszechnie, może zostać ona postawiona przez zwykłym sądem. 

Szanse na faktyczne przeprowadzenie impeachmentu, z uwagi na fakt, że kadencja Donalda Trumpa kończy się 20 stycznia, są jednak mało prawdopodobne.

Działania Demokratów są reakcją na zamieszki, do których doszło w środę w Kongresie. Do budynku Kapitolu wdarli się zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa. W ich wyniku zmarło pięć osób.

Trump jest przez polityków, dziennikarzy i część Amerykanów oskarżany, że podsycał nastroje i doprowadził do środowego szturmu swoich zwolenników na Kongres. Zaraz po zamieszkach na Kapitolu zarówno Twitter, jak i Facebook zawiesiły prywatne konta Donalda Trumpa na kilkanaście godzin, ostatecznie Twitter zawiesił prywatne konto prezydenta USA na stałe.

Zamieszki w USA USA. 36-latek ze zdjęcia z mównicą Nancy Pelosi został aresztowany

Zaprzysiężenie Joe Bidena na nowego prezydenta USA zaplanowano na 20 stycznia. Kongres certyfikował już wyniki listopadowych wyborów. Donald Trump zapowiedział, że skoncentruje się teraz na sprawnym i uporządkowanym przekazaniu władzy. Dodał jednak, że nie weźmie udziału w inauguracji swojego następcy. Będzie to pierwsza taka sytuacja od 152 lat.

Więcej o: