Premier Izraela: Do końca marca wszystkie osoby powyżej 16. roku życia będą zaszczepione przeciw COVID-19

- Umowa z Pfizerem umożliwi nam zaszczepienie wszystkich obywateli Izraela w wieku powyżej 16 lat do końca marca - poinformował w czwartek premier Benjamin Netanyahu.
Zobacz wideo Dlaczego Izrael jest liderem w szczepieniach?
Umowa, którą zawarłem z firmą Pfizer, umożliwi nam zaszczepienie wszystkich obywateli Izraela w wieku powyżej 16 lat do końca marca, a może nawet wcześniej. Oznacza to, że zaszczepimy całą odpowiednią populację i każdego, kto chce się zaszczepić

- poinformował Benjamin Netanyahu, którego słowa cytuje "Times of Israel".

Jak zapowiedział premier Netanyahu na Twitterze "Izrael będzie pierwszym krajem na świecie, który uwolni się od koronawirusa".

Izrael z rekordową liczbą zaszczepionych przeciwko koronawiursowi

Izrael stał się krajem "modelowym", który służy Pfizerowi do pozyskiwania danych na temat skuteczności szczepionki. Premier wynegocjował dostarczenie większej liczby szczepionek w zamian za zaoferowanie firmie statystyk o osobach zaszczepionych. Benjamin Netanyahu przekazał, że przyspieszona procedura szczepień została nazwana "Powrotem do życia".

Według danych resortu zdrowia Izraela około 65 proc. osób w wieku 60 lat i starszych zostało już zaszczepionych. Oszacowano jednak, że w rzeczywistości liczba ta może być bliższa 70 proc. w przypadku uwzględnienia mniejszych miejscowości, w których przetwarzanie danych odbywa się ręcznie.

Dzięki wysoko wykwalifikowanej ochronie zdrowia Izrael jest krajem o rekordowym tempem szczepień. Elementami sukcesu są m.in. sprawna organizacja szczepień oraz odpowiednie przygotowania.

Wskaźnik szczepień w Polsce wynosi 12,3. W Izraelu 50 razy więcejWskaźnik szczepień w Polsce wynosi 12,3. W Izraelu 50 razy więcej

Szczepionka przeciw koronawirusowi dla nauczycieli

W czwartek minister zdrowia Izraela Yuli Edelstein ogłosił, że rząd uwzględni nauczycieli jako grupę priorytetową w programie szczepień. Wcześniej rządzący występowali przeciwko gminom, które zaszczepiły setki pracowników szkół. W pewnym momencie jednak Izraelski Związek Nauczycieli zapowiedział strajk, jeśli nauczyciele nie zostaną szybko zaszczepieni. Wcześniej nauczyciele korzystali ze szczepionek, które nie zostały wykorzystane dla seniorów.

Zdjęcie ilustracyjneJak działają szczepionki? WHO w prostych słowach wyjaśnia mechanizm

Więcej o: