Jest nakaz aresztowania Donalda Trumpa. Chodzi o akcję likwidacji Sulejmaniego i al-Muhandisa

Sąd w Bagdadzie wydał nakaz aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa w ramach śledztwa w sprawie zabójstwa Kasima Sulejmaniego oraz Abu Mahdia al-Muhandisa - podaje "The Guardian".

3 stycznia Stany Zjednoczone przeprowadziły atak w rejonie lotniska w Bagdadzie, w którym zginął generał Kasim Sulejmani, dowódca irańskich wojsk specjalnych oraz dowódca irackiej milicji Kataib Hezbollah, Abu Mahdi al-Muhandis. Sulejmani był jednym z najważniejszych generałów w Iranie z potężnymi wpływami w regionie. Kilka dni później podczas uroczystości pogrzebowych generała doszło do wybuchu paniki i stratowania kilkudziesięciu osób. Zginęło 56 osób, a 212 zostało rannych. Teheran zapowiedział "miażdżącą zemstę" za atak. W ramach odwetu za śmierć Sulejmaniego Iran zaatakował dwie amerykańskie bazy w Iraku.

W czwartek sędzia śledczy z Bagdadu zdecydował o wydaniu nakazu aresztowania prezydenta USA Donalda Trumpa. Taka decyzja została podjęta "po rozważeniu zeznań rodziny al-Muhandisa".

Przywódca demokratów w Senacie wzywa do usunięcia z urzędu prezydenta Trumpa

Przywódca demokratów w amerykańskim Senacie Chuck Schumer wezwał do natychmiastowego usunięcia z urzędu Donalda Trumpa. Polityk zarzucił prezydentowi USA podburzenie tłumu swoich zwolenników do wtargnięcia do siedziby Kongresu w celu podważenia wyniku demokratycznych wyborów.

"To co wydarzyło się wczoraj na Kapitolu było buntem przeciwko Stanom Zjednoczonym, do którego podburzył prezydent. Prezydent nie powinien sprawować urzędu ani jeden dzień dłużej" - napisał w oświadczeniu Schumer.

Przywódca demokratów w Senacie wezwał wiceprezydenta Mike'a Pence'a do zastosowania 25 poprawki do Konstytucji, która przewiduje pozbawienie prezydenta urzędu z inicjatywy większości członków jego rządu. Postulat pozbawienia funkcji Donalda Trumpa zgłaszają także inni demokraci argumentując, że pozostawienie na stanowisku jest niebezpieczne dla państwa.

Zobacz wideo Zwolennicy Trumpa wtargnęli do Kapitolu
Więcej o: