Hiszpania. Najniższa temperatura w historii pomiarów. Na termometrach -34,1 stopnia

W Hiszpanii odnotowano rekordowo niską temperaturę. W katalońskich Pirenejach termometry wskazały -34,1 stopnia Celsjusza. To najniższy wynik w historii pomiarów.

Stacja meteorologiczna w miejscowości Clot de la Llanca w katalońskich Pirenejach zarejestrowała rekordowo niską temperaturę we wtorek 5 stycznia. O godzinie 4:19 termometry wskazały tam -34,1 stopnia Celsjusza. To rekord w historii pomiarów temperatury na Półwyspie Iberyjskim. Poprzedni rekord zimna w Hiszpanii został również odnotowany w katalońskich Pirenejach. 2 lutego 1956 roku niedaleko jeziora Estany Gento odnotowano -32 stopnie Celsjusza - pisze hiszpański dziennik "El Mundo"

Zobacz wideo Rosyjski sposób na obfite opady śniegu. Niesamowite maszyny

Hiszpania. Ostrzeżenia przed śniegiem w 12 regionach. Pogodę kształtuje Filomena

W Hiszpanii od piątku 1 stycznia utrzymuje się niska temperatura powietrza. Hiszpanie zmagają się także z intensywnymi opadami śniegu, które powodują liczne problemy komunikacyjne. W środę 6 stycznia z powodu zalegającego śniegu zamkniętych było ponad 80 dróg krajowych.

Od soboty 9 stycznia trwają poszukiwania jednego z pracowników regionalnych służb sprzątających. W chwili, gdy znajdował się w pługu śnieżnym, zeszła lawina. Obrona cywilna znalazła już zwłoki innego mężczyzny, który pomagał odśnieżać jezdnię.

Synoptycy tłumaczą, że mroźna aura na Półwyspie Iberyjskim jest związana ze sztormem Filomena. W środkowej, wschodniej i południowej Hiszpanii spodziewane są opady śniegu w wysokości od 5 do 20 cm. Ostrzeżenia dotyczące opadów wydano w sumie dla 12 regionów Hiszpanii. Dziennik "El Pais", powołując się na krajową agencję meteorologiczną Aemet, podaje, że mogą być to największe opady śniegu, jakie Hiszpanie widzieli od lat. 

Wyspa śmieci na zalewie rzeki Drina w Bośni i HercegowinieOgromna wyspa śmieci na zbiorniku w Bośni. Zagraża elektrowni wodnej

Więcej o: