Demokraci przejmą Senat USA - pierwszy raz od 10 lat. Jest wynik wyborów w Georgii

We wtorek w Georgii odbywała się dogrywka o dwa miejsca w Senacie USA. Zdobyli je dwaj Demokraci: pastor Raphael Warnock i były dziennikarz Jon Ossoff. Oznacza to, że Partia Demokratyczna będzie miała prezydenta, a także większość w obu izbach Kongresu: Senacie i Izbie Reprezentantów.

W dniu, w którym zwolennicy Donalda Trumpa wdarli się na Kapitol, wywołując totalny chaos w Waszyngtonie, po podliczeniu głosów w Georgii okazało się, że Demokraci będą mieli większość także w Senacie USA. Dwa miejsca, które były do wzięcia w Georgii w ramach drugiej tury wyborów senackich, zdobyli przedstawiciele Partii Demokratycznej: Raphael Warnock wygrał z republikanką Kelly Loefner, zaś Jon Ossoff pokonał republikańskiego senatora Davida Perdue'a.

Joe BidenChaos na Kapitolu. Biden wezwał Trumpa do natychmiastowego działania

USA. Demokraci przejmują Senat

Wynik ten oznacza, że Demokraci będą mieć 50 przedstawicieli w stuosobowym Senacie, czyli tyle samo co Republikanie. W takim przypadku decydujący podczas głosowań w izbie wyższej Kongresu będzie głos wiceprezydent Kamali Harris.

W pierwszej turze wyborów, które odbyły się 3 listopada - razem z wyborami na prezydenta USA, które wygrał Joe Biden - żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganych do zwycięstwa pięćdziesięciu procent głosów.

Od wyniku wyborów w Georgii zależało, czy przewagę w Senacie utrzymają Republikanie, czy zyskają ją Demokraci, ułatwiając rządzenie przyszłemu prezydentowi Joe Bidenowi. Większość w Senacie będzie bardzo potrzebna Joe Bidenowi, ponieważ to właśnie izba wyższa Kongresu zatwierdza kandydatów na członków gabinetu i stanowiska sędziowskie. To także od zgody Senatu zależy, czy inicjatywy prezydenckie wejdą w życie.

Chaos w USA. Zwolennicy Trumpa wdarli się na Kapitol

Ponad tysiąc żołnierzy gwardii narodowej jest w drodze do Kongresu USA, do którego wcześniej wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa. Podczas starć rannych zostało wielu policjantów, a także postrzelono kobietę. 

Donald Trump w wystąpieniu apeluje: Idźcie do domuChaos na Kapitolu. Trump do zwolenników: Idźcie do domu

Pentagon poinformował, że w związku z sytuacją na Kapitolu aktywowano 1100 żołnierzy Gwardii Narodowej. Dodatkowo do stolicy przybyło 200 policjantów z sąsiedniego stanu Wirginia. Dodatkowe siły zostaną rozlokowane wokół siedziby Kongresu i w innych punktach miasta.

O 18:00 czasu lokalnego, czyli o północy czasu polskiego, w Waszyngtonie ma zacząć obowiązywać godzina policyjna, którą ogłosiła burmistrz miasta Muriel Bowser.

Te bezprecedensowe kroki są następstwem chaosu, jaki zapanował na Kapitolu podczas procedury liczenia głosów elektorskich. Zwolennicy Donalda Trumpa sforsowali barierki ochronne i wkroczyli do siedziby Kongresu. Posiedzenie parlamentu zostało przerwane, a jego uczestnicy ewakuowani.

Więcej o: