Norwegia. W miejscu osuwiska w Ask doszło do ponownego osunięcia się ziemi. Alarm zadziałał

W miejscu osuwiska w Norwegii po raz kolejny osunęła się ziemia. Jak poinformowała policja, nikt nie został ranny. Ekipy ratunkowe zdążyły opuścić miejsce dzięki alarmowi, który był słyszany także w centrum miejscowości Ask, gdzie pod koniec grudnia doszło do katastrofy - informuje Norway Today.

We wtorek w Ask w trakcie dalszego przeszukiwania osuwiska przez ekipy ratunkowe doszło do osunięcia się ziemi - informuje lokalny portal Norway Today, powołując się na norweską policję.

- Wszystkie załogi opuściły teren. Nikt nie został ranny - powiedział Roy Alkvist z norweskiej policji podczas konferencji prasowej. Dodał, że ponowne wejście na teren osuwiska będzie możliwe dopiero po ponownym ocenieniu ryzyka, a także stwierdził, że praca w miejscu osuwiska jest niebezpieczna.

Fotograf Terje Pedersen, który był na miejscu zdarzenia, w rozmowie z Norway Today przekazał, że gdy rozległ się alarm, "wszyscy biegali i krzyczeli, aż znaleźli się w bezpiecznym miejscu".

Osuwisko w NorwegiiOsuwisko ziemi w norweskim Ask. Ratownicy odnaleźli ciało trzeciej ofiary

Norwegia. W miejscu osuwiska w Ask doszło do ponownego osunięcia się ziemi

Do osunięcia ziemi doszło w środę 30 grudnia nad ranem w miejscowości Ask, położonej 40 kilometrów na północy-wschód od Oslo. Lawina błotna zniszczyła kilkanaście domów, a wiele budynków przesunęła o kilkaset metrów. Rannych zostało dziesięć osób, w tym jedna ciężko, a dziesięć innych uznano za zaginione.

W niedzielę ratownicy odnaleźli ciało siódmej ofiary osunięcia ziemi w Norwegii. Kontynuowane są poszukiwania trzech zaginionych osób.

Lekarze uważają, że nowy wariant koronawirusa - omikron - na pewno dotrze do Polski.Norwegia. Odnotowano pierwszy przypadek mutacji koronawirusa z RPA

W obawie przed kolejnym osunięciem ziemi, z miejscowości zamieszkanej przez pięć tysięcy osób ewakuowano około tysiąca mieszkańców.

W części Norwegii, w której doszło do osunięcia ziemi, dominuje gleba gliniasta. Do powstania lawiny błotnej mogły się przyczynić występujące tam ostatnio obfite opady deszczu.

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?
Więcej o: