Izrael. Akt oskarżenia przeciw Netanjahu. Zarzucono mu m.in. ponad 300 przypadków nacisków na media

Izraelscy śledczy wydali uzupełniony akt oskarżenia, zawierający szczegółowe zarzuty korupcyjne wobec premiera Benjamina Netanjahu. W dokumencie opisano m.in. proceder wywierania nacisków na jeden z portali informacyjnych w celu pokazywania premiera w korzystniejszy sposób.

Izraelscy prokuratorzy wydali uzupełniony akt oskarżenia na prośbę prawników Benjamina Netanjahu, którzy domagali się większej ilości informacji w sprawie oskarżenia. Prokuratura zarzuca, że doszło do 315 incydentów polegających na wywieraniu nacisków na portal informacyjny Walla, jeden z największych portali w Izraelu, aby opisywać Netanjahu i jego rodzinę w korzystniejszym świetle. Według śledczych Benjamin Netanjahu był bezpośrednio zaangażowany w 150 incydentów.

Izrael. Wydano uzupełniony akt oskarżenia przeciw Benjaminowi Netanjahu. Śledczy zarzucają mu naciski na media

Jak podaje Associated Press, urzędujący premier Izraela jest oskarżony o oszustwa, nadużycie władzy oraz przyjmowanie łapówek w trzech sprawach korupcyjnych. Jeden z zarzutów dotyczy promowania przepisów wartych kilkaset milionów dolarów dla firmy telekomunikacyjnej Bezeq (właściciela Walli) w zamian za korzystne materiały publikowane na temat Netanjahu na portalu.

Nancy Pelosi ponownie szefową Izby ReprezentantówUSA. Nancy Pelosi ponownie wybrana szefową Izby Reprezentantów

Akt oskarżenia zawiera cytat akcjonariusza firmy Bezeq, który stwierdził, że Netanjahu nie zatwierdzi korzystnych dla firmy transakcji biznesowych, jeśli będą publikowane niekorzystne dla niego materiały. Według śledczych prośby Netanjahu obejmowały zmiany nagłówków, złagodzenie ich wydźwięku, usuwanie niekorzystnych dla niego informacji, poświęcanie większej ilości czasu na pozytywne wiadomości na temat Netanjahu i jego rodziny oraz przedstawianie rywali politycznych premiera w niekorzystnym świetle.

Izrael. Netanjahu miał prosić o usunięcie niekorzystnych informacji na temat jego żony

Agencja podaje, że w akcie oskarżenia opisano również prośby o publikowanie korzystnych zdjęć i artykułów na temat Sary Netanjahu, żony premiera Izraela. Materiały dotyczące żony Netanjahu miały przykryć informacje o jej kłopotliwych wydatkach.

Konwój w Nigrze / zdjęcie ilustracyjneWjechali do wiosek na motocyklach i zabili blisko 100 osób. "Barbarzyński atak"

W akcie oskarżenia znajduje się opis sytuacji z 17-19 stycznia 2013 r., kiedy jeden ze współpracowników Netanjahu miał przekonywać akcjonariusza Bezeq do opublikowania informacji o tym, że żona Naftalego Bennetta, jednego z politycznych rywali Netanjahu, pracowała w niekoszernej restauracji. Kilka tygodni później ta sama osoba na prośbę Netanjahu miała naciskać na portal Walla, aby usunięto negatywne artykuły na temat sukienki, którą założyła żona premiera na zaprzysiężenie nowego parlamentu.

Proces urzędującego premiera Izraela rozpoczął się w maju zeszłego roku. Postępowanie zostanie wznowione w przyszłym miesiącu. Benjamin Netanjahu nie przyznaje się do stawianych mu zarzutów. Twierdzi, że jest ofiarą "polowania na czarownice". Benjamnin Netanjahu po raz pierwszy sprawował urząd premiera w latach 1996-99. W 2009 r. po raz drugi został wybrany na premiera i od tego czasu nieprzerwanie sprawuje swój urząd.

Zobacz wideo Premier Izraela usłyszy zarzuty karne
Więcej o: