Francja. Impreza sylwestrowa na 2500 osób w hangarze. Uczestnicy zaatakowali żandarmerię

Mimo surowych obostrzeń i godziny policyjnej w całej Francji, w Bretanii zorganizowano imprezę rave na około 2 500 osób. Uczestnicy odparli nalot żandarmerii - obrzucili funkcjonariuszy butelkami i kamieniami oraz podpalili ich samochód.

We Francji w Sylwestra obowiązywały ogólnokrajowe restrykcje sanitarne mające ograniczyć możliwość spotkań towarzyskich. W całym kraju zakazano gromadzenia się i świętowania na ulicach oraz poruszania się poza domem w godzinach nocnych. Godzina policyjna obowiązywała od godziny 20:00 do 6:00 rano. Rząd wydał także rekomendacje dotyczące spotkań prywatnych - podczas których nie powinno gromadzić się więcej niż sześć osób. Lokalne władze gdzieniegdzie wprowadzały również zakaz sprzedaży alkoholu i wycofywano ze sprzedaży fajerwerki.

Impreza na 2,5 tys. osób. Jest śledztwo prokuratury

Restrykcje nie powstrzymały jednak około 2,5 tys. osób, które wzięły udział w nielegalnej imprezie w Lieuron, w okolicy Rennes. Nie powstrzymała ich również żandarmeria. Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, imprezowicze obrzucili ich kamieniami i butelkami, a jeden z radiowozów został podpalony.

Impreza rave odbywała się w pustym hangarze. Oprócz Francuzów z całego kraju, wśród uczestników byli również obywatele Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Śledczy wszczęli postępowanie w związku m.in. z nielegalną organizacją imprezy, przemocą wobec policji, niszczeniem mienia i nielegalną sprzedażą alkoholu.

Aktywiści rozdawali maseczki, władze testują uczestników 

Na miejscu znajdowało się stoisko organizacji Techno+, która rozdawała maseczki chirurgiczne i żele antybakteryjne oraz służyła radami, jak uniknąć zakażenia. Techno+ to organizacja finansowana m.in. przez ministerstwo zdrowia, od 25 lat zajmuje się tzw. partyworkingiem, czyli działaniami edukacyjnymi dotyczącymi profilaktyki uzależnień czy bezpiecznych zachowań seksualnych.

Ze zdjęć i nagrań z imprezy wynika jednak, że większość uczestników nie miała na sobie masek i nie stroniła od bliskich kontaktów z innymi osobami.

Dzień po imprezie w Lieuron uruchomiono centrum testowania na obecność koronawirus, władze namawiają uczestników imprezy do przyjścia.

Zobacz wideo Zapisy na szczepienia. Kto może dzwonić od 15 stycznia?
Więcej o: