Niemcy. Policja nie może znaleźć 475 neonazistów. Część z nich ukrywa się za granicą

Niemiecka policja poszukuje 475 neonazistów ściganych nakazami aresztowania. Ich wyegzekwowanie jest trudne, ponieważ prawicowi ekstremiści skutecznie się ukrywają. Służby podejrzewają, że ponad 50 poszukiwanych wyjechało za granicę Niemiec.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ujawniło informacje o liczbie prawicowych ekstremistów poszukiwanych nakazem aresztowania w odpowiedzi na pytanie lewicowej członkini Bundestagu Ulli Jelpke. Z danych, które omawiają niemieckie media, wynika, że na wolności pozostaje 475 neonazistów ścinanych 627 nakazami aresztowania. W ostatnich latach liczba ta wyraźnie wzrosła. Portal welt.de informuje, że w 2014 poszukiwano 253 prawicowych ekstremistów, a niepokojący wzrost łączy z atakami na osoby ubiegające się o azyl po tzw. kryzysie migracyjnym w 2015 roku.

Ulla Jelpke dopytywała o liczbę poszukiwanych neonazistów także w lutym 2020 roku. Wówczas szukano 482 prawicowych ekstremistów, w których sprawach wydano 624 nakazy aresztowania. Choć minął prawie rok, liczby te prawie nie uległy zmianie, bo w miejscu rozwiązanych spraw pojawiają się kolejne.

Zobacz wideo Wbrew przekazom terroryzm nie ma koloru skóry

Pomimo lockdownu prawicowy ekstremizm rośnie w siłę. Niektórzy neonaziści ukrywają się za granicą

Dziennik "Der Tagesspiegel" pisze, że w okresie styczeń-październik 2020 niemiecka policja zarejestrowała 17 838 przestępstw związanych z prawicowym ekstremizmem. To znacznie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Choć w 2020 roku normalne funkcjonowanie było utrudnione ze względu na epidemię koronawirusa, prawicowa przestępczość wyraźnie wzrosła. Niemieckie media piszą, że może mieć to związek m.in. z dużą liczbą ukrywających się neonazistów. Niewykluczone, że tworzą oni podziemny ruch.

Z danych niemieckiego MSZ wynika, że policja poszukuje 125 osób, które dopuściły się aktów przemocy, 109 podejrzanych o przestępstwa polityczne oraz jednej osoby, która jest podejrzewana o działalność terrorystyczną. Niemieckie organy bezpieczeństwa podejrzewają, że 58 poszukiwanych ekstremistów przebywa za granicą. Sześć osób może być w Austrii, pięć w Polsce, po cztery w Szwajcarii i Czechach, a pozostałe w 20 innych krajach, w tym także w państwach południowo-wschodniej Azji. 

Więcej o: