Unia Europejska pomaga Chorwacji po trzęsieniu ziemi. Uruchomiono Mechanizm Ochrony Ludności

Unia Europejska uruchomiła Mechanizm Ochrony Ludności, aby pomóc Chorwacji. Kraj ten został dotknięty trzęsieniem ziemi o magnitudzie 6,4. Chorwackie władze wysłały wniosek o pomoc w dzień kataklizmu.

Do trzęsienia ziemi w Chorwacji doszło we wtorek 29 grudnia po godzinie 12. Epicentrum znajdowało się 44 kilometry na południowy wschód od Zagrzebia. Wstrząsy były odczuwalne w wielu europejskich krajach, m.in. w Austrii i Niemczech. W wyniku kataklizmu zginęło co najmniej siedem osób, a 20 zostało rannych. 

Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Chorwacja. Kilkanaście krajów ruszyło z natychmiastową pomocą

W środę 30 grudnia do Zagrzebia przyjechali wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Dubravka Suica i komisarz UE ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarczicz. Spotkali się tam z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Następnie odwiedzili miasto Petrinja, które zostało najbardziej zniszczone przez trzęsienie ziemi. Towarzyszył im m.in. chorwacki minister spraw wewnętrznych Davor Bożinovic.

- Przyjechałem dziś do Chorwacji, aby zapewnić Chorwatów, że Unia Europejska jest z nimi w pełnej solidarności. Nasze Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego będzie nadal zapewniać natychmiastową pomoc. Jestem bardzo wdzięczny krajom, które natychmiast ruszyły na pomoc Chorwacji w tych trudnych czasach. Myślę o wszystkich poszkodowanych, zwłaszcza o tych, którzy stracili bliskich, a także o odważnych ratownikach na miejscu zdarzenia, którzy robią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc ludziom w potrzebie - powiedział Lenarczicz.

Trzęsienie ziemi w ChorwacjiChorwacja. Mieszkańcy śpią w autach w obawie przed następnymi wstrząsami

Chorwacja otrzymała natychmiastową pomoc od Austrii, Bułgarii, Czech, Francji, Grecji, Węgier, Włoch, Litwy, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji i Turcji. Kraje te przekazują Chorwacji m.in. kontenery mieszkalne, namioty, śpiwory, łóżka i grzejniki elektryczne - informuje Komisja Europejska.

Unijna służba zarządzania kryzysowego Copernicus pomaga w tworzeniu map oceny szkód na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi. Oprócz tego całodobowe Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego Unii Europejskiej pozostaje w kontakcie z władzami Chorwacji, aby monitorować sytuację i kierować potrzebną pomoc do najbardziej potrzebujących miejsc. 

Trzęsienie ziemi w ChorwacjiTrzęsienie ziemi w Chorwacji. Nie żyje dziecko. "To jest jak Hiroszima"

Więcej o: