Norwegia. Ogromne osuwisko ziemi w Gjerdrum. 26 osób poszukiwanych, 500 ewakuowanych

W Gjerdrum w Norwegii trwa akcja ratunkowa po tym, jak doszło tam do osunięcia się ziemi. Miejscowe służby przekazały, że mają informacje o osobach uwięzionych pod gruzami zawalonych budynków. Co najmniej 26 osób jest zaginionych, ponad 500 ewakuowano.

Do osunięcia się ziemi doszło 30 grudnia w godzinach porannych w Gjerdrum, miejscowości znajdującej się 38,9 km od Oslo. Norweskie media opisują, że zniszczenia wywołane przez błotną lawinę są bardzo duże - osuwające się błoto dosłownie "pochłonęło" niektóre budynki znajdujące się w okolicy - podaje lokalny portal Vg.no.

Lawina błotna w Norwegii. 26 osób zaginionych

Na miejscu trwa akcja ratunkowa, która odbywa się przy użyciu helikopterów. Uczestniczą w niej policja, służby ratownicze, wojsko i Czerwony Krzyż.  - 26 osób uznajemy za zaginione - nie udało nam się ustalić jeszcze ich miejsca pobytu, ale nie wiemy, czy są pod gruzami. Ponad 500 osób zostało ewakuowanych - przekazał koordynator akcji, Roger Pettersen. Jak dodał,  wśród ewakuowanych są m.in. mieszkańcy i pracownicy lokalnego ośrodka mieszkalno-terapeutycznego i domu opieki.

Co najmniej 10 osób jest rannych. Poszkodowani są przewożeni do szpitala uniwersyteckiego w Oslo. Jak podaje Vgo.no, służby dostawały "dramatyczne telefony" od osób uwięzionych pod gruzowiskiem.

Szef straży pożarnej Ingvar Andersen przekazał, że ratownicy muszą utrzymywać odległość od krawędzi osuwiska, co utrudnia pracę. Sprawdzają też po kolei domy uszkodzone przez żywioł. - Chodzimy od domu do domu, otwieramy drzwi, wyciągamy ludzi, a tych, którzy nie mogą chodzić, zabierają quady lub samochody - powiedział dziennikarzom.

Lawina błotna spowodowała przerwanie dostaw prądu w okolicy. W mediach społecznościowych zamieszczane są nagrania, na których widać, jak niektóre budynki spadają w przepaść.

"Norweska grupa ratownicza Norsk Folkehjelp Follo poinformowała, że wysłała na miejsce 40 członków załogi i 9 karetek pogotowia ratunkowego do pomocy w poszukiwaniach" - poinformowało "Deutsche Welle". Będą pracowali na miejscu do momentu ustalenia losów wszystkich zaginionych. 

Więcej informacji wkrótce.

Więcej o: