Szwecja. Premier i minister nie zastosowali się do własnych zaleceń. Odwiedzili centra handlowe

Premier i minister sprawiedliwości Szwecji nie zastosowali się do własnych apeli. Choć prosili obywateli, aby unikali wizyt w galeriach handlowych, sami wybrali się na świąteczne zakupy.
Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Premier Szwecji Stefan Loefven jeszcze 18 grudnia apelował do obywateli, aby unikali wizyt w centrach handlowych. Zapowiedział także wprowadzenie limitów liczby klientów w placówkach handlowych i zagroził, że jeśli w centrach handlowych będą tłoczyć się ludzie, trzeba będzie je zamykać. Od jego konferencji minęły zaledwie dwa dni, a przyłapano go w galerii handlowej w Sztokholmie. Z doniesień mediów wynika, że odwiedził sklep z zegarkami. 

Do apelu o unikanie zakupów w centrach handlowych nie zastosował się także minister sprawiedliwości Szwecji Morgan Johansson. Polityk ten udał się na zakupy 26 grudnia, bo szukał spóźnionego prezentu na Boże Narodzenie w sklepie z AGD w galerii handlowej w Lund w Skanii.

Obaj politycy tłumaczyli się ze swojego zachowania. Morgan Johansson przyznał na Twitterze, że wizyta w galerii handlowej była "nieostrożna" i że mógł zaplanować swoje zakupy lepiej. Rzecznik prasowy premiera Szwecji wyjaśnił z kolei, że wizyta Loefvena w centrum handlowym miała konkretny cel i nie wiązała się z odwiedzaniem wielu sklepów - pisze portal expressen.se

Wojciech AndrusiewiczMZ: Wracamy do poziomu sprzed świąt. Jest też zapowiedź testowania nauczycieli

Koronawirus w Szwecji

Sytuacja epidemiczna w Szwecji staje się coraz poważniejsza. Od początku pandemii stwierdzono tam 429 tys. przypadków zachorowania na COVID-19 oraz ponad 8 tys. zgonów związanych z tą chorobą. W ciągu ostatniej doby potwierdzono 32 485 nowych przypadków zakażenia i 205 śmierci związane z koronawirusem. Ze względu na wzrost liczby zakażeń Szwecja ma przyspieszyć zaostrzenie restrykcji. W styczniu szwedzki parlament ma głosować nad ustawą, która pozwoli na wprowadzenie kolejnych ograniczeń w celu zwalczania epidemii koronawirusa. 

Para prezydenckaKiedy zaszczepi się para prezydencka? "Nikt nie będzie przeskakiwał kolejki"

Więcej o: