Jak podaje BBC, jest to przełomowa dla Ameryki Łacińskiej decyzja, ponieważ w regionie tym obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych na świecie przepisów dotyczących legalnego przerywania ciąży. Po 12-godzinnej debacie, za legalną aborcją zagłosowało 38 argentyńskich senatorów, 29 było przeciw, a jeden wstrzymał się od decyzji.
Jest to dziewiąta, tym razem udana, próba zmiany prawa aborcyjnego w Argentynie w ciągu ostatnich 15 lat. Ustawa została wcześniej uchwalona przez Izbę Deputowanych - przyjęta głosami 131 członków, przeciwko było 117 polityków, a sześciu wstrzymało się od głosu. Nowe prawo poparł też prezydent Argentyny Alberto Fernandez, dla którego wprowadzenie legalnej aborcji jest spełnieniem jednej z obietnic wyborczych z kampanii z 2019 roku.
Powodem wprowadzenia ustawy jest problem nielegalnego podziemia aborcyjnego. Rząd szacuje, że z takich zabiegów korzystają dziesiątki lub setki tysięcy kobiet rocznie. Część z nich, po niepoprawnie wykonanych zabiegach, doświadcza później komplikacji. Tylko w 2016 roku z tego powodu hospitalizowanych było 40 tys. kobiet. Jak podaje OKO.Press, siedem tysięcy z nich było w wieku 10-19 lat.
Przeciwko legalizacji aborcji do 14. tygodnia ciąży wystąpił Kościół. Papież Franciszek, na kilka godzin przed senacką debatą napisał na Twitterze: "Syn Boży urodził się odrzucony, aby nam powiedzieć, że każdy człowiek odrzucony jest dzieckiem Bożym. Przyszedł na świat, jak dziecko przychodzi na świat, słaby i kruchy, byśmy mogli z czułością przyjąć nasze ułomności".
Aborcje są całkowicie zakazane w Salwadorze, Nikaragui i Republice Dominikany, a dozwolone tylko w pewnych, ściśle określonych okolicznościach w pozostałych krajach Ameryki Łacińskiej. Przerywanie ciąży dozwolone jest zazwyczaj tylko w przypadku gwałtu lub sytuacji, w której ciąża zagraża życiu matki. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że mimo restrykcyjnego prawa, liczba dokonywanych aborcji w tym regionie jest wyższa, niż na przykład w Europie. Legalna aborcja, do określonego tygodnia ciąży, dozwolona jest w Urugwaju, Gujanie, na Kubie i w części Meksyku.