Hiszpański rząd: służby medyczne znały nowy szczep koronawirusa już we wrześniu

Rząd Hiszpanii poinformował we wtorek, że służby medyczne tego kraju wiedziały o istnieniu nowego szczepu koronawirusa już we wrześniu. Potwierdził też, iż na walkę z epidemią Madryt uzyskał 10 mld euro z budżetu UE.

Jak powiedział w wywiadzie dla telewizji TVE minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa, mutacja koronawirusa, która w ostatnich dniach upowszechniła się w Wielkiej Brytanii, występowała już w Europie na jesieni.

Zobacz wideo Czy Polacy wystarczająco przestrzegają obostrzeń?

Szczepienia. Zdjęcie ilustracyjneZespół episkopatu o "komórkach abortowanych płodów". Ekspert wyjaśnia

“Znaliśmy ją już we wrześniu i nie sądzę, aby zwiększyła u nas znacząco występowanie zachorowań na Covid-19” - ocenił Illa.

Podkreślił, że w dalszym ciągu żaden z zespołów naukowych nie przedstawił przekonywujących dowodów potwierdzających, że nowy wariant SARS-CoV-2 jest bardziej zakaźny niż podstawowy typ koronawirusa.

Minister zaznaczył, że pomimo rozpoczęcia szczepień przeciw koronawirusowi, w Hiszpanii w dalszym ciągu niezbędne jest przestrzeganie restrykcji epidemicznych.

Zdjęcie ilustracyjneCzy szczepionki są bezpieczne? WHO odpowiada na najważniejsze pytania

Zakażenia COVID-19 w Hiszpanii

Według opublikowanych we wtorek wieczorem danych resortu zdrowia Hiszpanii w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 14 tys. zakażeń, a zmarło 320 chorych na Covid-19. W sumie zmarło już w tym kraju 50,4 tys. osób zakażonych koronawirusem, a zainfekowało się ponad 1,89 mln.

Dofinansowanie z UE na walkę z koronawirusem w Hiszpanii

Rzeczniczka prasowa rządu Maria Jesus Montero poinformowała, że Hiszpania otrzymała 10 mld euro ze środków Unii Europejskiej na walkę z koronawirusem. Pieniądze zostaną przekazane przede wszystkim władzom medycznym wspólnot autonomicznych. Montero wyjaśniła, że unijna pomoc pochodzi z funduszu React-EU.

Marcin Zatyka (PAP)

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: