Do Polski wróci zabytkowy dzwon zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej

Po dwóch latach poszukiwań parafianie ze Sławięcic odnaleźli dzwon ukradziony z ich kościoła podczas II wojny światowej. Po 77 latach wróci on do rodzimej parafii.

Po 77 latach wróci na swoje miejsce w Polsce zabytkowy dzwon z 1555 roku zrabowany przez Niemców podczas II wojny światowej - informuje BBC. Od dziesięcioleci stoi on wraz z dwoma innymi na dziedzińcu kościoła w niemieckim Münster.

Zobacz wideo Duda: Niemcy poniżyli nas pozostawiając na naszej ziemi machinę zagłady

Zabytkowy dzwon powróci do Polski

Ważący 400 kg dzwon został wywieziony z kościoła parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w należących obecnie do Kędzierzyna-Koźla Sławięcicach (woj. opolskie). Jego poszukiwania parafianie rozpoczęli dwa lata temu. Na trop zabytku jako pierwszy trafił proboszcz parafii św. Katarzyny - ksiądz Marian Bednarek. Przez kilka ostatnich dekad zabytkowy dzwon wraz z dwoma innymi stał na dziedzińcu diecezji w Münster.

Dzwony ukradzione podczas II wojny światowej

Padające w czasie wojny łupem niemieckiego okupanta dzwony z brązu zostały w większości przetopione na broń i amunicję. Diecezja w Münster podaje, że stało się tak z ok. 80 tys. dzwonów. Z tych, które ocalały, niektóre zwrócono właścicielom, a około 1300 trafiło do Hamburga, gdzie były przez pewien czas przechowywane, a następnie udostępniono je parafiom w zachodnich Niemczech. Zdjęcia tych dzwonów trafiły do archiwów w Norymberdze.

Odnaleziony zabytek wróci do Sławięcic, gdy tylko pozwoli na to sytuacja epidemiczna. Ponieważ formalnie należy on do rządu Niemiec, diecezja Münster podpisała z polską parafią umowę o jego wypożyczeniu na stałe. - Po 77 latach czekanie jeden miesiąc dłużej nie ma dużego znaczenia - przekazał Kościołowi katolickiemu w Münster Hans Manek, były mieszkaniec Sławięcic.

Więcej o: