Arabia Saudyjska. Działaczka na rzecz praw kobiet skazana. Zasłynęła próbą przekroczenia granicy w samochodzie

Arabia Saudyjska. Sąd skazał aktywistkę Ludżajn al-Hazlul na blisko sześć lat więzienia. Działaczka walcząca o prawa kobiet została oskarżona m.in. o nawoływanie do zmiany konstytucji. Wyrok w jej sprawie może mieć wpływ na relacje amerykańsko-saudyjskie.

Z doniesień agencji Reuters wynika, że w poniedziałek 28 grudnia zapadł wyrok skazujący w sprawie Ludżajn al-Hazlul. Aktywistka została uznana za winną złamania ustawy o zwalczaniu terroryzmu i jego finansowania poprzez nawoływanie do zmiany konstytucji i służenia "zewnętrznym interesom" za pośrednictwem internetu. Skazano ją na pięć lat i osiem miesięcy więzienia. Dwa lata i dziesięć miesięcy z zasądzonej kary to wyrok w zawieszeniu. Na poczet kary zaliczono czas, który al-Hazlul spędziła już za kratami. Działaczka będzie mogła wyjść na wolność w marcu 2021 roku.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Cale Brown powiedział, że Stany Zjednoczone są "zaniepokojone" doniesieniami o wyroku al-Hazlul. Nowy doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Joe Bidena Jake Sullivan zasugerował z kolei, że amerykańska administracja planuje podnieść temat praw człowieka w rozmowach z następcą saudyjskiego tronu księciem Muhammadem ibn Salmanem. Wyrok w sprawie Ludżajn al-Hazlul może mieć więc wpływ na relacje Stanów Zjednoczonych z Arabią Saudyjską.

Zobacz wideo Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Kim jest Ludżajn al-Hazlul?

Saudyjka Ludżajn al-Hazlul to 31-letnia aktywistka działająca na rzecz praw kobiet. Brała udział m.in. w udanej kampanii na rzecz przyznania kobietom prawa głosu w wyborach lokalnych, sprzeciwiała się także obowiązującemu kobiety zakazowi prowadzenia samochodu. Za próbę przekroczenia saudyjskiej granicy za kierownicą auta została aresztowana na 73 dni pod zarzutem narażania bezpieczeństwa narodowego. Po raz kolejny aresztowano ją w maju 2018 roku. Została oskarżona o szkodzenie interesom narodowym i szpiegostwo. W czerwcu 2018 roku organizacja ALQST walcząca o przestrzeganie praw człowieka w Arabii Saudyjskiej poinformowała, że Ludżajn al-Hazlul jest torturowana. Z ustaleń działaczy wynikało, że była jedną z co najmniej trzech kobiet, które były przetrzymywane w izolatce, chłostane, rażone prądem i napastowane seksualnie. Władze Arabii Saudyjskiej zaprzeczyły stosowaniu tortur. W październiku 2020 roku al-Hazlul rozpoczęła głodówkę, sprzeciwiając się warunkom, w jakich jest przetrzymywana. Jej rodzina poinformowała, że przerwała strajk po dwóch tygodniach, bo spotkała się z przemocą ze strony strażników - pisze Reuters.

Paryż. Okradziono mieszkanie saudyjskiej księżniczkiW Paryżu okradziono mieszkanie saudyjskiej księżniczki. Straty? 600 tys. euro

Więcej o: