Rzymski "fast food". Archeolodzy odkryli w Pompejach karczmę z zachowanymi śladami jedzenia

W Pompejach, gdzie archeolodzy pracują nawet podczas lockdownu, odkryto starożytną karczmę z jedzeniem na wynos. To wyjątkowe wykopalisko, bo zachowały się nie tylko ruiny, ale też... resztki jedzenia, na przykład kości kaczki. Dzięki temu poznaliśmy menu karczmy z "fast foodem" starożytnych Rzymian.

Pompeje są jednym z najcenniejszych wykopalisk na świecie, które w wyjątkowy sposób pozwala nam poznać życie w starożytnym Rzymie. Miasto zostało zasypane podczas wybuchu Wezuwiusza w I wieku naszej ery, co sprawiło, że zostało zamrożone w czasie

Teraz archeolodzy poinformowali o nowym znalezisku - karczmie, która serwowała jedzenie na wynos. Znalezisko jest tym bardziej wyjątkowe, że poza samym budynkiem zachowały się ślady jedzenia. W ruinach miasta natrafiono już na kilkadziesiąt karczm, ale po raz pierwszy udało się jedną z nich całkowicie odkopać - podaje agencja AP. 

Rzymianie jedli ślimaki, koźlinę i dodawali bób do wina

O znalezisku poinformowano w Boże Narodzenie, a już na Wielkanoc będzie można zwiedzać starożytną karczmę. Zabezpieczono malowidła na wielkiej ladzie w lokalu. Para gęsi, kogut, pies na smyczy są tak realistyczne, że przypominają trójwymiarowe fotografie. Co ciekawe, sama lada karczmy z dziurami na pojemniki z jedzeniem przypomina współczesne jadłodajnie. 

Dyrektor muzeum w Pompejach, Massimo Osanna podkreśla, że doskonale zachowane przedmioty pozwalają dokładnie opisać ówczesne nawyki żywieniowe. W glinianych garnkach znaleziono resztki najsmaczniejszych potraw: koźlinę, ślimaki, czy rodzaj paelli: mieszankę ryb i mięsa ssaków i ptaków. Trafiono m.in. na kości tych zwierząt czy skorupki ślimaków. Naczynia z winem zawierały też bób, który wybielał trunek i poprawiał jego smak. Nie mieszał się z winem dzięki specjalnym płytkom na dnie naczynia.

Znaleziska są tak bogate, że po zbadaniu artefaktów w laboratorium można liczyć na niezwykle interesujące wnioski. Ponieważ karczma nie była miejscem uczęszczanym przez elitę, odkrycie pozwala nam się dowiedzieć, co było popularnym jedzeniem zwykłych Rzymian. 

Zobacz wideo Niezwykłe odkrycie NASA. „Trzęsienie Marsa”
Więcej o: