Prezydent Chile ukarany finansowo za selfie bez maseczki. To nie pierwsza wpadka wizerunkowa Pinery

Prezydent Chile Sebastian Pinera został ukarany grzywną w wysokości 3,5 tys. dolarów po tym, jak wraz z przypadkową napotkaną osobą pozował do zdjęcia bez maski - poinformowała agencja Reuters.

W Chile obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa - maseczki są obowiązkowe we wszystkich miejscach publicznych, a naruszenia karane są grzywnami, a nawet pozbawieniem wolności. Karę finansową w wysokości 3,5 tys. dolarów nałożono w piątek na prezydenta Chile Sebastiana Pinerę. 

Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem" [OKO NA ŚWIAT]

Chile. Prezydent Sebastian Pinera musiał zapłacić karę za brak maseczki. Pozował do zdjęcia do na plaży

Maseczkowa afera z udziałem chilijskiego prezydenta wybuchła po tym, jak zapozował on do zdjęcia (selfie) z kobietą napotkaną przypadkowo na plaży w miasteczku Cachagua (w jej pobliżu znajduje się dom Pinery). Na fotografii, która szybko trafiła do mediów społecznościowych, oboje nie mieli na twarzy maseczek. 

Pinera zdążył już przeprosić za swoje zachowanie.

Jak przypomina Reuters, chilijskiemu przywódcy często zdarzają się podobne wizerunkowe wpadki. Podczas protestów przeciwko nierównościom społecznym, które wybuchły w Santiago w ubiegłym roku, Pinera został sfotografowany w jednej z pizzerii. Później, już w trakcie epidemii koronawirusa, pozował do zdjęcia na placu, który był głównym miejscem zbiórek manifestantów - ci z powodu obostrzeń musieli pozostać w domach. 

Szwecja. Król: Myślę, że zawiedliśmy. Mamy wiele ofiar śmiertelnych Szwecja. Król: Myślę, że zawiedliśmy. Mamy wiele ofiar śmiertelnych

W Chile odnotowano ponad pół miliona przypadków zakażenia koronawirusem

Koronawirus najintensywniej rozprzestrzeniał się w Chile w maju i czerwcu, czyli podczas zimy na półkuli południowej. Następnie epidemia ustąpiła do listopada, jednak w ostatnich dniach ponownie odnotowywane są wzrosty zachorowań, w wyniku czego władze zdecydowały o wprowadzeniu nowych obostrzeń. 

Protesty w Chile Największa manifestacja w Chile. Ponad milion osób wyszło na ulice

Jak dotąd chilijskie służby medyczne potwierdziły łącznie 581 135 przypadków wirusa SARS-CoV-2 i i ponad 16 tys. zgonów zakażonych pacjentów. 

Więcej o: