Szwecja. Największa liczba zakażeń od początku epidemii. Król: Myślę, że zawiedliśmy

W środę w Szwecji zanotowano 8 881 zakażeń koronawirusem. Był to największy dobowy przyrost nowych przypadków od początku pandemii. W kolejnych dniach liczba zakażeń nie spada poniżej ośmiu tysięcy wskazań. - Myślę, że zawiedliśmy. Mamy wiele ofiar śmiertelnych i to jest okropne - powiedział Król Szwecji Karol XVI Gustaw.

Pozycja monarchy w Szwecji jest ograniczona do symbolicznej roli i król niezwykle rzadko wypowiada się na temat bieżących spraw. Zrobił jednak wyjątek dla publicznej telewizji SVT. Jak podaje Associated Press, telewizja opublikowała fragmenty wystąpienia króla, które zostanie wyemitowane w całości 21 grudnia. Król skomentował w nich m.in. zmagania Szwecji z pandemią koronawirusa.

Szwecja. Król skomentował walkę z epidemią koronawirusa. "Myślę, że zawiedliśmy"

W czwartek odnotowano 8 851 nowych przypadków zakażeń koronawiruem. Dzień wcześniej było ich rekordowo dużo, bo 8 881. - Myślę, że zawiedliśmy. Mamy wiele ofiar śmiertelnych i to jest okropne - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym Król Szwecji Karol XVI Gustaw. - Pomyślmy o wszystkich osobach, które nie były w stanie pożegnać się ze swoimi zmarłymi członkami rodziny. Myślę, że to ciężkie i traumatyczne przeżycie, gdy nie można się serdecznie pożegnać - zaznaczył.

Emmanuel MacronEmmanuel Macron z silniejszymi objawami COVID-19. "Ma gorączkę, kaszel"

- Szwedzi ogromnie ucierpieli w tych niezwykle trudnych warunkach - powiedział Karol Gustaw, dodając, że "ostatnio wydawało się to bardziej oczywiste, zbliżało się coraz bardziej". Dopytywani przez dziennikarzy przedstawiciele Szwedzkiego Dworu Królewskiego wyjaśnili, że król, mówiąc o tym, że "zawiedliśmy", miał na myśli całe społeczeństwo szwedzkie, a jego wypowiedź nie miała charakteru politycznego ani nie odnosiła się do władz państwowych.

Szwecja. Największy dobowy przyrost zakażeń od początku epidemii

W czwartek 17 grudnia w Szwecji zanotowano największy dzienny przyrost zakażeń koronawirusem. Przedstawiciele rządu poinformowali o 8 851 nowych przypadkach, a od początku epidemii jest to już 357 466 zakażonych, plasując ten kraj na 35. miejscu na świecie. Pandemia koronawirusa doprowadziła w Szwecji do śmierci 7 893 osób. Wskaźnik umieralność w Szwecji jest kilkukrotnie większy niż u jej skandynawskich sąsiadów. Szwecja od początku pandemii przyjęła odmienną strategię walki z koronawirusem niż inne państwa. Rząd wprowadził minimalne obostrzenia, chcąc wytworzyć w społeczeństwie odporność stadną

Szczepienia w USAUSA. Szczepionka Moderny z pozytywną rekomendacją

Niedawno specjalna komisja oceniła, że kraj nie zdołał zapewnić odpowiedniej ochrony osobom starszym. Oceniono, że w wyniku zaniedbań w projektowaniu systemu opieki nad osobami starszymi doprowadzono do większej liczby zgonów wśród seniorów. Członkowie komisji podkreślili, że strategia rządu była "lekkomyślna", a "pracownicy opieki nad osobami starszymi byli w dużej mierze pozostawieni sami sobie".

Zobacz wideo Rząd przedstawił szczegóły logistyczne dotyczące szczepień na koronawirusa
Więcej o: