Włochy. Najsilniejsze od ponad 500 lat trzęsienie ziemi w Mediolanie

Mieszkańcy Mediolanu doświadczyli najsilniejszego od ponad 500 lat trzęsienia ziemi. Wstrząs o magnitudzie 3.9, który był odczuwalny również na niższych piętrach budynków, nie wyrządził żadnych szkód ani nie pozostawił ofiar śmiertelnych.

Ziemia w Mediolanie zatrzęsła się w czwartek (17 grudnia) tuż przed godz. 17:00. Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii przekazał, że epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się kilometr na północ od miejscowości Trezzano sul Navigliona na głębokości 8 kilometrów. Służby zajmują się sprawdzaniem stabilności budynków, aby upewnić się, że w trakcie wstrząsu nie doszło do żadnych uszkodzeń.

Zobacz wideo Koronawirus. Jakie obostrzenia obowiązują poza Polską?

Włochy. Trzęsienie ziemi w Mediolanie. "Musimy się cofnąć się o ponad pięć wieków, aby znaleźć coś podobnego"

Magnituda wstrząsu wyniosła 3.9. Trzęsienie ziemi było odczuwalne również na niższych piętrach budynków. Policjanci oraz strażacy otrzymali kilkadziesiąt zgłoszeń dotyczących wstrząsu. Dotychczas nie potwierdzono jednak informacji o ewentualnych pokrzywdzonych w wyniku trzęsienia ziemi. Jedyną zmianą dla mieszkańców było opóźnienie w działaniu komunikacji miejskiej.

Władimir Putin podczas dorocznej konferencji prasowej.Putin: Gdybyśmy chcieli otruć Nawalnego, doprowadzilibyśmy to do końca

Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii podkreślił, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym regionie od ponad 500 lat. - Patrząc na historyczny katalog trzęsień ziemi, musimy się cofnąć się o ponad pięć wieków, aby znaleźć coś podobnego - powiedział dyrektor mediolańskiego oddziału Instytutu Geofizyki i Wulkanologii.

Przedstawiciel Instytutu podkreślił również, że region wokół Mediolanu wykazuje umiarkowaną aktywność sejsmiczną. Od 1985 r. miało miejsce 9 trzęsień ziemi o magnitudzie równiej lub niewiele większej od 3.0 oraz około 100 wstrząsów o silne równej, lub większej niż 2.0. Jak podaje agencja ANSA, w ciągu ostatnich dwudziestu lat odnotowano tylko dwa poważniejsze wstrząsy w okolicach Mediolanu: raz w 2005 r. (3.4) oraz w 2002 r. (3.0).

Szczepienia w USAUSA. Szczepionka Moderny z pozytywną rekomendacją

Więcej o: