Francja. Władze Paryża ukarane. Na dyrektorskich stanowiskach jest zbyt dużo kobiet. "Absurdalne"

Władze Paryża zostały ukarane za nieprzestrzeganie parytetu płci i zbyt dużą liczbę kobiet na kierowniczych stanowiskach w miejskiej administracji. Stolica Francji musi zapłacić grzywnę w wysokości 90 tys. euro.
Zobacz wideo Emilewicz: Aborcja na życzenie jest dla mnie moralnie i etycznie nieakceptowalna

Mer Paryża Anne Hidalgo zatrudniła na kierowniczych stanowiskach w swojej administracji 11 kobiet i pięciu mężczyzn. Ministerstwo Służby Cywilnej uznało, że łamie to przepisy z 2012 roku, w związku z czym na merostwo nałożono karę w wysokości 90 tys. euro. Hidalgo skrytykowała decyzję władz krajowych.

- Ta grzywna jest oczywiście absurdalna, niesprawiedliwa, nieodpowiedzialna, niebezpieczna. Tak, musimy promować kobiety z determinacją i energią, ponieważ opóźnienia we Francji są nadal bardzo duże - mówiła Hidalgo. 

"Polki czują się odczłowieczone, bo odebrano im prawo wyboru" [WYWIAD]

Anne Hidalgo chce osobiście wręczyć czek Ministerstwu Służby Cywilnej

Mer Paryża zapowiedziała, że osobiście przekaże ministerstwu odpowiedni czek na początku 2021 roku. Stwierdziła także, że zabierze ze sobą swoich zastępców, dyrektorów i wszystkie kobiety z Sekretariatu Generalnego Urzędu Miasta.

- Bardzo piękne w biurokracji jest to, że absolutnie nie ma rozeznania i dlatego odważy się na wszystko - stwierdziła Hidalgo, której słowa cytuje portal L'Obs

Dekret z 30 kwietnia 2012 roku przewiduje karę grzywny w wysokości 90 tys. euro dla dużych miast, które nie przestrzegają obowiązku uwzględnienia 40 proc. parytetu dla każdej płci w administracji - tłumaczy portal ladepeche.fr. W Paryżu 69 proc. stanowisk kierowniczych jest zajętych przez kobiety. 

Ustawą nieco podobną do francuskiego dekretu o parytetach jest w Polsce tzw. ustawa kwotowa. Mówi ona, że na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich udział kobiet i mężczyzn nie może stanowić mniej niż 35 proc. 

Więcej o: