Francja. Prezydent Emmanuel Macron zakażony koronawirusem. Miał początkowe objawy

Emmanuel Macron został pozytywnie zdiagnozowany pod kątem koronawirusa. Prezydent wykonał test po tym, jak wystąpiły u niego początkowe objawy COVID-19.

W komunikacie Pałacu Elizejskiego czytamy, że prezydent otrzymał w czwartek pozytywny wynik testu na obecność Covid19. "Diagnozę postawiono za pomocą testu PCR, wykonanym, gdy tylko pojawiły się pierwsze objawy choroby" - podała kancelaria prezydenta Francji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi Emmanuel Macron podda się siedmiodniowej kwarantannie. Prezydent będzie kontynuował pracę i będzie pełnił swoje obowiązki zdalnie.

Kilka chwil później minister zdrowia Olivier Véran poinformował, że premier Jean Castex wykona wkrótce test PCR i podda się również kwarantannie, ponieważ miał niedawno kontakt z prezydentem. Francuskie media informują nieoficjalnie, że premier nie ma objawów choroby. Na kwarantannę uda się również przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand.

Nie wiadomo, kiedy prezydent Francji zakaził się koronawirusem. Wcześniej współpracownicy Emmanuela Macrona zapewniali, że prezydent regularnie przechodził testy na obecność koronawirusa. W październiku pierwsza dama Brigitte Macron odbyła tygodniową kwarantannę po tym, jak miała kontakt z osobą zakażoną.

W środę Macron widział się z premierem Portugalii Antonio Costą. Władze kraju na razie poinformowały o planowanych działaniach. Z kolei premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który spotkał się z Macronem w poniedziałek, zawiesił aktywność publiczną i do świąt ma być na kwarantannie. Na kwarantannę przejdzie też premier Francji Jean Castex, który widział się z Macronem w ostatnich dniach.

Koronawirus we Francji

Francja jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią państw. Pod względem liczby zakażeń zajmuje piąte miejsce na świecie, pod względem liczby zgonów - siódme.

Od połowy lutego, gdy w Paryżu na Covid-19 zmarł będący pierwszą ofiarą pandemii w Europie chiński turysta, we Francji z powodu koronawirusa zmarło prawie 60 tys. osób. Wykryto też prawie 2,5 mln infekcji. Bariera 1 mln zakażeń została przekroczona 23 października.