Były nuncjusz apostolski we Francji skazany za napaści seksualne na czterech mężczyzn

Były nuncjusz apostolski we Francji Luigi Ventura został skazany przez paryski sąd na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu za napaści seksualne, których ofiarami było czterech mężczyzn - informuje portal ilpost.it.

76-letni Luigi Ventura, który nie był obecny na sali rozpraw w trakcie ogłaszania wyroku, będzie musiał zapłacić ofiarom odszkodowanie (między 2 a 6 tys. euro) oraz 9 tys. euro kosztów sądowych. Włoski duchowny od samego początku zaprzeczał zarzutom, a jego prawnik zapowiedział odwołanie. Prokurator żądał natomiast kary 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Zobacz wideo Kto powinien się zająć sprawą pedofilii w polskim kościele?

Luigi Ventura skazany za napaści seksualne. Do 2019 r. był nuncjuszem apostolskim we Francji

Ventura pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego m.in. w Burkina Faso, Kanadzie i Francji (od 2009 r.). To właśnie w czasie francuskiej misji prokuratura w Paryżu wszczęła wobec niego śledztwo. Skargę na duchownego złożył w 2019 r. urzędnik paryskiego ratusza, który twierdził, że kilka razy poczuł na pośladkach rękę Ventury.

Później o napaść seksualną oskarżył go inny pracownik merostwa oraz seminarzysta. Do sądu zgłosił się także jeden z pracowników francuskiego resortu spraw zagranicznych, choć nie wniósł oficjalnej skargi. 

Przed Sądem Okręgowym w Toruniu ponownie staną oskarżony o prowadzenie zorganizowanej grupy przestępczej Dawid C. (pseudonim Hans) oraz siedmiu jej członkówOfiara księdza pedofila otrzymała 400 tys. zł. Kuria myśli nad kasacją wyroku

W lipcu 2019 Watykan pozbawił Venturę immunitetu dyplomatycznego, a pod koniec roku Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu, złożoną ze względu na wiek. Duchowny mieszka obecnie we Włoszech

Więcej o: