Frakcja socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim złożyła poprawkę do budżetu Unii Europejskiej - informuje RMF FM. Politycy chcą żeby mechanizm powiązania praworządności z budżetem został wprowadzony w życie przez Komisję Europejską już od 1 stycznia 2021 roku. Parlamentarzyści sygnalizują Komisji Europejskiej, że dysponują instrumentami prawnymi i politycznymi, "aby zapewnić egzekwowanie prawa przez wszystkich, a przede wszystkim przez instytucje UE".
Powinniśmy od samego początku informować Komisję o gotowości Parlamentu do skorzystania z tego instrumentu
- mówił RMF FM, jeden z członków frakcji socjaldemokratów.
Parlament Europejski może podjąć decyzję o niezatwierdzeniu budżetu, w takim wypadku Komisja Europejska musiałaby wdrożyć zalecenia PE. O takie rozwiązanie apelują eurodeputowani z frakcji socjaldemokratów. Warto podkreślić, że rezolucja nie jest środkiem prawnym, ale wyraża stanowisko eurodeputowanych, które Komisja Europejska powinna wziąć pod rozwagę.
Politycy zauważyli, że ustalenia wynegocjowane przez Polskę i Węgry w ubiegłym tygodniu nie mogą być "wiążące dla Komisji". Sygnatariusze zauważają, że stosowanie rozporządzenia o powiązaniu budżetu z praworządnością nie może być opóźnione przez wytyczne zaproponowane przez polski rząd. Europarlamentarzyści chcą, aby mechanizm został wdrożony wcześniej niż w 2022 roku. Wnioskodawcy zapowiadają, że zwrócą się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, aby rozpatrzył sprawę mechanizmu praworządności w trybie przyspieszonym, a nie tak jak zakładano - w trakcie dwóch lat.
W ubiegłym tygodniu podczas szczytu w Brukseli Polska i Węgry zrezygnowały z zastosowania weta wobec budżetu Unii Europejskiej. Przyjęto kompromis, który polega na odroczeniu stosowania mechanizmu praworządności z budżetem Unii Europejskiej.
Data wprowadzenia mechanizmu miała zostać przesunięta do czasu decyzji TSUE o zgodności mechanizmu praworządności z prawem Unii Europejskiej. Zakładano, że na wyrok TSUE będzie trzeba czekać około dwóch lat. Jednak te ustalenia nie miały żadnej mocy prawnej.
Według ustaleń mechanizm praworządności miał dotyczyć budżetu na lata 2021-2027 oraz do Funduszu Odbudowy. Niektórzy europarlamentarzyści nie zgadzają się z takim rozwiązaniem. W rezolucji socjaldemokratów podkreślono, że rozporządzenie dot. praworządności powinno obejmować wszystkie zobowiązania i płatności, w tym obecne finanse, które będą rozliczone do 2023 roku.