Kolejny atak na polski sklep w Holandii. Silna eksplozja, całkowicie zniszczona fasada

Polski sklep w mieście Beverwijk po raz drugi stał się celem ataku. Do eksplozji doszło w sobotę rano. Siła wybuchu była duża, całkowicie zniszczyła fasadę budynków. Mohamed Mahmoed, właściciel dwóch polskich sklepów, mówi, że za atakami ma stać konkurencja.
Zobacz wideo Nowe cele klimatyczne. "Bardzo dużo pracy jest przed nami"

W polskim sklepie w holenderskiej miejscowości Beverwijk pod Amsterdamem doszło do kolejnej eksplozji. Wybuch był słyszany około godziny 4.30 nad ranem. Policja informuje, że eksplozja zniszczyła fasadę sklepu Biedronka, są też szkody w środku lokalu. Wybuch był silniejszy, niż ten, do którego doszło 9 grudnia w tym samym sklepie.

Jest to czwarta eksplozja w polskich sklepach o nazwie Biedronka w Holandii. 8 grudnia na skutek wybuchów zostały uszkodzone dwa polskie supermarkety w Aalsmeer na przedmieściach Amsterdamu i w miejscowości Heeswijk-Dinter. Dzień później doszło do eksplozji w Beverwijk. Nikomu nic się nie stało, ale jeden ze sklepów całkowicie spłonął.

MSZ "wyraża zaniepokojenie"

Sklepy nie są częścią sieci i nie mają nic wspólnego ze sobą (ani z supermarketami w Polsce) poza nazwą. Właścicielem dwóch z zaatakowanych sklepów - w Beverwijk i w Aalsmeer - jest przedsiębiorca Mohamed Mahmoed. W rozmowie z mediami mówił, że jego zdaniem za atakami stoi konkurencja. Mężczyzna prowadzi sklepy razem z bratem. Sklep w Beverwijk miał dopiero zostać otwarty i przed pierwszym dniem pracy został zaatakowany.

- Nie mam pojęcia, dlaczego to się dzieje. Otworzyłem biznes w Heeswijk-Dinther rok temu, a teraz jest kompletnie zniszczony - powiedział Shawn Rabati Mahmoud, właściciel trzech innych sklepów. Dwaj właściciele polskich sklepów mają iracko-kurdyjskie pochodzenie i to samo nazwisko, ale nie są spokrewnieni i nie znają się. Używają nazwy polskiego sklepu, bo jest kojarzona wśród klientów - opisuje serwis ad.nl.

Ministerstwo spraw zagranicznych RP zwróciło się do ambasady Holandii w Polsce z wyrazami zaniepokojenia, oczekiwaniem szczegółowego i pilnego śledztwa w sprawie i oczekiwaniem zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom Polski. Służby konsularne w Holandii są w kontakcie z miejscowymi władzami.

Więcej o: